Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaEğitimÜniversitelerde Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

Üniversitelerde Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

Üniversitelerde yüzde 30 devamsızlık kaç gün yapıyor? Üniversitelerde devamsızlık hakkı 2021. Üniversitelerin yüz yüze eğitime başlamasıyla birlikte milyonlarca üniversite öğrencisi devamsızlık haklarının kaç gün yada her ders için kaç saat olduğunu merak ediyor. 2021 – 2022 eğitim ve öğretim yılında üniversitelerde devamsızlık hakkı kaç gün? İşte haberimizin detayları…

Üniversitelerde Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

2021 – 2022 eğitim ve öğretim yılına 1.5 yıl aradan sonra üniversitelerde yüz yüze eğitim ile başlamıştı. Pandemi ilk başladığında 3 hafta ara verilen üniversiteler tam 1.5 yıl yüz yüze eğitim yapamadı. Yüz yüze eğitim ile birlikte uzaktan eğitimde çokta önemli olmayan devamsızlık konusu da gündeme geldi. Bir çok öğrenci üniversitede devamsızlıkların nasıl hesaplanacağını bilmiyor. Bu haberimizde sizlere örnekle bu konuyu açıklayacağız.

Türkiye’de üniversitelerin neredeyse hepsinde devamsızlık hakkı aynıdır. Genel olarak baktığımız zaman devamsızlık hakkı dersten derse göre farklılık gösterebilir. Üniversitelerde gördüğünüz bir dersin, dönem sonuna kadar olan gördüğünüz saat toplanır. Bu toplam sayının en az %70’ine öğrencinin katılmış olması gerekir. Kalan %30 ise öğrencinin maksimum o ders için kullanacağı devamsızlık hakkıdır.

Üniversitelerde Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

Örneğin haftada 2 saat aldığını bir dersi düşünelim. O dersi ayda 8 saat, 1 dönemde ise 32 saat görürsünüz. 32 saatin %70’ini hesapladığımız zaman 23 saate yakın bir süre çıkar. yani siz o derse 1 dönemde en az 23 saat katılmak zorundasınız. Geri kalan 9 saat ise sizin kullanabileceğiniz devamsızlık hakkını gösterir. Buda o ders için 4 hafta demektir.

Üniversitelerde genel olarak bu hesap her ders için yakındır. Yani her ders için toplamda 4 hafta gibi bir devamsızlık hakkı size tanınır. Hesaplamaya bir öğrenci hakkından fazla devamsızlık saati yaptığı an ( bu bir saatte olsa ) o öğrenci o dersten başarısız sayılır ve dersten kalır.

Benzer Yazılar

4 YORUMLAR

  1. İki haftadır aynı günler gitmiyorum hasta olduğum için ve otomatik olarak o iki günün derslerine de giremiyorum 4 haftalık bir devamsızlığımız varsa eğer ki ben 2 haftasını kullanmış bulunmaktayım şuan sınırda mıyım yoksa 3 hafta olduğunda mı sınıra düşeceğim bilgilendirir misiniz ?

    • Genel olarak devamsızlık hakkı 4 haftadır, 5 hafta aynı dersten devamsızlık yaparsanız o dersten kalırsınız. Tabi bu durum bütün üniversiteler ve bütün dersler için geçerli olmayabilir. Bu yüzden üniversitenizden bilgi almanız daha faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022