Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaDizi, Film ve Kitap YorumlarıNihan KAYA ''İyi Aile Yoktur'' Kitap Yorumu

Nihan KAYA ”İyi Aile Yoktur” Kitap Yorumu

Nihan KAYA ”İyi Aile Yoktur” Kitap Yorumunu merak ediyorsunuz bu yazımız sizin için. İşte yazımızın detayları…

Nihan KAYA ”İyi Aile Yoktur” Kitap Yorumu

Nihan KAYA ”İyi Aile Yoktur” Kitap Yorumu. İthaki yayınlarından çıkan kitap Nihan Kaya’nın psikoloji alanıyla ilgili kitabıdır.

Kitap, çocukları anlama sanatı üzerine yazılmış. Ama bence  aslında bizim neden böyle olduğumuzu anlatan bir kitap. Buna benzer çok kitap vardır piyasada ve buna benzer kitapları okuduğumuzda; ” benim bildiğimden farklı bir şey söylemedi ki, bu kitap” diye düşündürür.

Oysa İyi Aile Yoktur hoşuna gitmese de bazı durumları yüzüne sert biçimde vuran bir kitap. Yer Yer bırakayım artık saçmalıyor deyip kızdığım ama devamını okuyunca  evet haklı dediğim, yer yer de hayır katılmıyorum dediğim ama yine de kendini okutmaya devam ettiren bir kitap.

Sorunları açıkça ve bazen de sert bir gerçeklikle dile getiren yazar  bunun çözümü için ne yapılması gerektiğini dile getirmeyen diğer psikoloji kitaplarından farklı bir şekilde yazmış kitabı. Derdi, derdini anlatmak o ya da bu şekilde yaftalanmaktan korkmadan ve bence başkalarının kendi hakkındaki düşüncelerini çok önemsemeden yazmak.

Kötü olan hangisi  çocuğa zarar verdiğimizin farkında bile olmamak , yaptıklarımızın yanlış olduğunu bilmemek mi yoksa bize yapılan yanlış davranışların farkına bile varmamak ve celladımıza aşık olmamız mı?

Cehenneme giden taşlar da iyi niyetle dizilmişti. Çocuğumuzu şımartmak ve ona özgüven kazandırmak arasında ince bir çizgi vardır. Kitabı okurken hep bu cümleler aklıma geldi.

Kitabı okurken  annelere,  babadan daha fazla yer verilmesi (her anlamda -iyi ve kötü-) anne babalığımızı sorgularken kendi çocukluğumuza bakmamız gerektiği ve yine anne babamıza bakmamız gerektiği ve bunun bir kısır döngü şeklinde devam edip gitmesi  gerektiği hoşuma gitmedi.

Kısaca kitaptan anladığım her anne baba incitir  bazen çocuğunu, bazı çocuklar bunun farkına varıp düzelirler bazı çocuklar farkına bile varmaz onunla yaşamaya alışırlar ve başkalarına yaşatmaya devam ederler.

Kitap herkes tarafından çok farklı anlaşılacak bir kitap  ve herkes tarafından okunması gereken bir kitap . Sadece ebeveynler, sadece anne baba adayları,  sadece kadınlar değil her kesimden insanın okuması gereken  bir kitap.

bir çığlık olan bu kitap, dilsizleştirilmiş, ağzı bantla kapatılmış çocuğun yardım çığlığı;duyulmak için çırpınan ,başka derdi olmayan bir Çığlık…

Benzer Yazılar

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022