Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaEğitimLisede Hangi Bölümü Seçmeliyim?

Lisede Hangi Bölümü Seçmeliyim?

Lisede hangi bölümü seçmeliyim? Lisede hangi alanı seçmeliyim? Lisede alan seçerken nelere dikkat etmeliyim? Lisede bölüm seçerken nelere dikkat etmeliyim? Hangi bölümün bana uygun olduğunu nasıl anlarım? Hangi bölümlerde hangi meslekler var? 

Lisede Hangi Bölümü Seçmeliyim?

Liseye hangi bölümü seçmeliyim? Liseye geçtikten sonra öğrencilerin bir çoğu hangi alanı veya hangi bölümü seçeceğine karar veremiyor. Bugün sizler için kısaca alanları tanıtım, hangi alanla hangi mesleklere sahip olabileceğini ve hangi alanı seçmeniz gerektiğiniz konusunda sizlere düşüncelerimizi vermek istiyoruz.

Öncelikle bir Anadolu Lisesinde okuyorsanız orada toplam 4 bölüm vardır. Bunlar MF (Sayısal), TM (Eşit Ağırlık), TS (Sözel) ve YD (Yabancı Dil) gibi bölümlerdir.

MF (Sayısal) Bölümü

MF (Sayısal) adı üstünde sayısal bölümüdür. Bu bölümde öğrenciler ağırlıklı olarak Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji gibi dersler görür.

MF (Sayısal) Bölümde Olan Meslekler

Aslında sayısal bölüm bir çok mesleği barındırıyor. Bunlar en başında, neredeyse bütün Mühendislik bölümleri, Tıp, Eczacılık ve Diş hekimliği, Mimarlık yada aldığınız derslerle ilgili derslerin bölümüne götürebilir.

TM (Eşit Ağırlık) Bölümü

TM Türkçe Matematik yani Eşit Ağırlık bölümüdür. Bu bölümde öğrenciler ağırlıklı olarak Türkçe, Matematik, Tarih ve Coğrafya gibi dersler görürler.

TM (Eşit Ağırlık) Bölümde Olan Meslekler

TM bölümünün en belirgin mesleği kesinlikle hukuktur. Onun dışında TM bölümünde okuyan ve bitiren öğrenciler, Psikoloji, Sınıf Öğretmenliği, PDR, İşletme, Maliye, İktisat, Uluslararası İlişkiler, Yönetim, Bilişim Sistemleri gibi bölümleri seçebilirler.

TS (Sözel) Bölümü

TS yani sözel bölümde öğrenciler ağırlıklı olarak Türkçe, Sosyal Bilgiler ve Tarih gibi dersleri görürler.

TS (Sözel) Bölümde Olan Meslekler

TS bölümünde okuyan ve bitirmiş öğrenciler, üniversitede, Gastronomi, Türkçe Öğretmenliği, Tarih Öğretmenliği, Radyo Televizyon ve Sinema, Okul Öncesi veya Özel eğitim Öğretmenliği gibi bölümleri seçebilirler.

YD (Yabancı Dil) Bölümü

YD yani Yabancı Dil bölümünde öğrenciler ağırlıklı olarak yabancı dil eğitimi alırlar.

YD (Yabancı Dil) Bölümde Olan Meslekler

YD bölümünde okuyan ve bitirmiş öğrenciler, üniversitelerde, herhangi bir dilin edebiyat bölümünü (İngiliz Dili ve Edebiyatı, Alman Dili ve Edebiyat gibi), Turist Rehberliği, Mütercim Tercümanlık gibi bölümleri seçebilirler.

Şimdi size bölümleri tanıttıktan sonra hangi bölümü seçmeniz gerektiği ile ilgili konuşmak istiyoruz. Aslında bu sorunun cevabını sadece sizler bilebilirsiniz. Her bölüm farklı bir meslek demek. İlerde hangi mesleği seçeceğinize karar verdikten sonra lisede bölümünüzü seçmelisiniz. Seçeceğiniz bölüm kesinlikle sizin yeteneğinize ve ilgili alanınıza göre olmalı. Sadece birisi dedi diye o bölümü seçip okumamalısınız. Böyle bir  şey yaptığınız durumda bölümü istemeden okuyacağınız için verimli bir lise hayatı geçiremezsiniz buda üniversite hayatınızı etkileyecektir.

Lisede bölüm seçerken gelecekte yapmanız gereken mesleği düşünün ve ona göre bölüm seçin. Sakın bu mesleği seçersem iyi para kazanamam yada işsiz kalırım diye düşünmeyin. Bir insan eğer gerçekten emek verip mesleğinde ilerlerse, mutlaka başarılı olacaktır. Severek ve gerçekten isteyerek yapacağınız bir meslekte başarısız olma şansınız neredeyse 0’dır. Bu yüzden bir hayal kurun ve hayalinizdeki mesleği seçin. Severek ve hevesle okuyun. Böyle olursanız hangi meslekle veya bölümde olursanız olun, başarı her zaman sizinle olacaktır

Meslek liselerindeki bölüm seçimleriyle konuyu bir sonraki yazımızda sizlere açıklayacağız.

Benzer Yazılar

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022