Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaBiyografiMüslüm Gürses Kimdir? Ne Yapmıştır?

Müslüm Gürses Kimdir? Ne Yapmıştır?

Müslüm Gürses Kimdir? Ne Yapmıştır? Müslüm Baba kimdir?

Müslüm Gürses Kimdir? Ne Yapmıştır?

Müslüm Gürses Kimdir? Ne Yapmıştır? Evvel zaman için de, gariplerin dünyayı yakmaya karar vermediği, ama garibanların yaşamak için elinden geleni yaptığı bir Dünya’ya 1953 yılında teşrif etti büyük usta. Bütün gönülleri kadeh kırmaya davet etmeden önce, babasının çaldığı bağlama sayesinde ilk defa müzikle tanıştı. Daha küçük yaşlarda büyük zorlukları atlatmıştır usta. Yoksulluk ve geçim sıkıntıları, aileyi topraklarından kopararak Urfa’dan Adana’ya göç etmeye zorlamıştır. Henüz on üç yaşında ilk konserlerini, sevenlerine en rahat ulaşabileceği yer olan aile çay bahçelerinde verdi.

Hem çalışan, hem de mini konserler veren ustayı daha kimse keşfetmemişti. Terzi çıraklığı ve kunduracı çıraklığı gibi işler de çalışan usta, Müslüm Baba lafını önce ailesinin geçimine çocuk yaşta çalışmaya başlayarak hak etmişti. On dört yaşında Adana aile çay bahçesinde düzenlenen ses yarışmasına katıldı ve birinci oldu. Önce Halkevi’nde eğitimler aldı büyük usta. Sonra Adana-Çukurova radyosunda her cumartesi türküler söylemeye başladı. Müslüm Gürses’e şans 1968 yılında gülmeye başladı.

1968 yılında 4 adet 45’lik plak doldurdu. 1969 yılında yine yol göründü büyük ustaya. Bu sefer ki göç, onun kariyerini büyük ölçüde etkileyecek olan İstanbul’a olan göçüydü. 1969 yılında çıkardığı plak (Sevda Yüklü Kervanlar) tam 300.000 satarak bir rekora imza attı. 1979 yılında ilk filmi olan ”İsyankâr” filmiyle kamera karşısına geçti. Toplamda 42 film de rol aldı. 1982 yılında hayatının aşkı olan Muhterem Nur ile Malatya turnesinde tanıştı.1985 yılında evlendiler. 90’lı yıllar ”Müslümcüler” diye fanatik bir dinleyici grubu edindi. Müslüm Gürses insanlara şarkılarıyla umut dağıtıyordu. ”Bugün batarsa güneş, yarın yeniden doğar” diyen bir ustanın kalbinde nasıl umutsuzluk olurdu ki?

Müslüm Gürses her zaman insanların içinde bulunan bir Süpermen gibiydi. İnsanlar onu, o da insanları her zaman sevdi. 2013 yılın da 60 yaşındaydı. Bizlere bıraktığı yüzlerce eserin yanına, yüzlercesini daha bırakabileceği bir yaşta bizlere veda etti.

Benzer Yazılar

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022