Pazartesi, Haziran 17, 2024
Ana SayfaEğitimCıvaya Dokunmak Neden Tehlikelidir?

Cıvaya Dokunmak Neden Tehlikelidir?

Cıvaya dokunmak neden tehlikelidir? Öğretmenlerimiz laboratuvarda deneye yaparken cıvaya dokunmamızın tehlikeli ve zararlı olduğunu söylemiştir. Peki bir cıva elimimize dökülürse bize nasıl zarar verir? Neden cıvaya dokunmamamız gerekiyor? İşte yazımızın detayları…

Cıvaya Dokunmak Neden Tehlikelidir?

Cıvaya Dokunmak Neden Tehlikelidir? Ortaokul ve lise sıralarında deney laboratuvarlarına hepimiz gitmişizdir ve mutlaka cıva ile deneyler yapmışızdır. Cıva sıvı halde bulunan en yoğun metallerden biridir. Oda sıcaklığı bile onun sıvı halde olması için yeterlidir. Cıva sıvı halde bulunan en yoğun elementlerden bir tanesidir. Suya göre tam 13 kat daha ağır bir elementtir.

Elimize Bir Cıva Dökülse Bize Ne Olur?

Öğretmenlerimiz bir ortaokul ve lise sıralarındayken her zaman cıvaya dokunmamamız gerektiğini söylemiştir. Aslında bu cıvanın elimize dökülür dökülmez zarar vereceğinden değil uzun süre ona maruz kaldığımız zaman bize zarar vereceğini bildikleri için söylenmiş bir cümledir.

Bir cıvayı kontrollü bir ortamda elimizde 1 dakika tutmak bize zarar vermez. Fakat bir dakikadan sonra cıva vücudumuzda birikmeye başlar ve bize zarar verir. Biliyor ki balıklarda da cıva bulunur ve bu yüzden balıklarda bulunan cıvanın yetkililer tarafından sürekli kontrol edilmesi gerekir. Eğer yediğimiz bir balıkta fazla cıva bulunuyorsa bu bize yarar değil zarar verir.

Cıva Neden Katılaşmıyor?

İri bir atom olan Cıvanın en içteki elektronları çekirdeğe o kadar yakın dönerler ki yüksek hızlarından dolayı görelelik etkileri baskın geliyor ve bu elektronlar normalden %20 daha ağır şekilde davranıyorlar. Bu durumda dış orbitallerinde içe yaklaşmalarına sebep oluyor ve bu nedenle cıva dengeli bir soy gaz gibi davranıyor ve katılaşmıyor.

Kaynak= Evrim Ağacı

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022