Pazartesi, Haziran 17, 2024
Ana SayfaBiyografiElon Musk Kimdir Ne Yapmıştır?

Elon Musk Kimdir Ne Yapmıştır?

Elon Musk kimdir? Ne yapmıştır?

Elon Musk Kimdir Ne Yapmıştır?

Elon Musk kimdir, ne yapmıştır? Elon Musk, 28 Haziran 1971 Güney Amerika doğumlu endüstriyel tasarımcı, mühendis, teknoloji girişimci ve hayırseverdir. Bu girişimciliğini babası Errol Musk‘dan aldığını söyleyebiliriz. Babası, elektromekanik mühendisi, denizci, emlak geliştirici ve pilottur. Elon Musk, ilk girişimciliğini 12 yaşında yapmıştır. ‘Blastar‘ adındaki bilgisayar oyun yazılımını kendi başına kodlayıp programladı. Bu oyunu 550 dolara satarak ilk yazılım ile ilgili satışını yaptı.

Pennsylvania Üniversitesinde işletme ve fizik okumak için, Kanada dan Amerika’ya taşındı. Burada işletme ve fizik lisans dallarına ek olarak ekonomi alanında lisans diploması aldı. Aldığı eğitimler ve  Nikola Tesla, Thomas Edison, Bill Gates gibi bilim insanlarını örnek alarak kendisinin şuan da tanımamızı sağlayan, kendince insanları etkileyecek en önemli 3 konuyu belirledi. Bunlar ‘İnternet, Temiz enerji ve uzaydı.’ İlk girişimciliğini yaptığı ‘Blastar’ oyunundan sonra 1995-1999 yılları arasında kardeşi ile ‘Zip2’ projesini yapmıştır. Bu projeyi 307 milyon dolar nakit, 34 milyon dolarlık hisse senedi karşılığında satmıştır.

PayPal

Elon Musk, Finans ve ödeme servisi olan X.com’un ortak kurucularından biriydi. Sonrasında açık arttırma sistemine sahip ‘Confinity’ yi de himayesine alarak PayPal’ı kurdu. 2002 yılında PayPal, eBay tarafından 1.5 milyar dolarlık hisse denedi karşılığında satın alındı.

SpaceX

Elon Musk’ ın şuanda CEO’luğunu yaptığı Space Exploration Technologies şirketidir. 2002 yılında kurmuştur. Böylece uzay konusunda ilk çalışmalarına başlamış oldu. Şirket, uzay teknolojilerine yönelik fırlatma araçları geliştirmektedir. 25 Mayıs 2012 de tasarladığı ‘Dragon’ aracı fırlatma sonrası, Uluslararası uzay istasyonuna varmıştır. Böylece SpaceX, istasyona araç gönderen ve yanaştıran ilk ticari şirket olmuştur.

Tesla Motors

Elon Musk’ ın ‘temiz enerji’ olarak yöneldiği ve bu konuda adım attığı sektördür. Elon Musk’ın elektrikli arabalara olan merakı, tesla ortaklarına katılmadan öncede vardı. SpaceX kullanarak Mars’a ilk Tesla aracını göndermiştir. Hedefi temiz enerji kaynaklarını kullanarak Dünya’nın zarar görmesini minimize etmektir. Bu bağlamda Mars gezegeninde koloni kurma, insanların ihtiyaçlarına cevap verme gibi hedefleri de vardır.

SolarCity

Amerika’nın en büyük güneş enerji sistemleri üreten firmasıdır. Aynı zamanda Tesla araçları için de batarya üretim merkezidir. Temiz enerji anlamında atılan önemli bir adımdır.

Neuralink

Elon Musk, insan beyni ile yapay zekayı birleştirmek için şirketi kurmuştur. Yapay zekalı çipler üreterek, çözümü olmayan felç, körlük, sağırlık gibi hastalıklarının çözümünü bulmayı hedeflemiştir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022