Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaEğitimFinal Notum Bütünleme Sınav Notumdan Yüksekse Hangisi Kabul Edilir?

Final Notum Bütünleme Sınav Notumdan Yüksekse Hangisi Kabul Edilir?

Final Notum Bütünleme Sınav Notumdan Yüksekse Hangisi Kabul Edilir? Final sınavlarında başarısız olan üniversite öğrencileri bütünleme sınavlarına girmektedir. Peki bütünleme sınavlarına girmek için başvuru yapmaya gerek var mıdır? Bütünleme sınavı için başvuru yapıp, bütünlemeye girmezsek ne olur? İşte haberimizin detayları…

Final Notum Bütünleme Sınav Notumdan Yüksekse Hangisi Kabul Edilir?

Final Notum Bütünleme Sınav Notumdan Yüksekse Hangisi Kabul Edilir? Bütünleme sınavları üniversite öğrencilerinin kurtarıcı sınavıdır. Öğrenciler kaldıkları derslerden geçmek için veya ortalama yükseltmek için bütünleme sınavlarına girerler. Peki bütünleme sınavları için herhangi bir başvuru yapmaya gerek var mıdır?

Aslında bu sorunun cevabı hem hayır hem de evet. Her üniversitenin kendine göre bir sistemi vardır. Ülkemizde çoğu üniversite bütünleme sınavı için herhangi bir başvuru talep etmezler. Yani bütünleme sınavı için başvuru yapmaya gerek yoktur. Bazı üniversiteler ise bütünleme sınavına başvuru şartı ile öğrenci alır. Yani öğrenci bütünleme sınavına girmek için üniversitesinin sayfasından bütünleme sınavı başvurusu yapmak zorundadır.

Bütünleme Sınavı İçin Başvuru Yaptım Fakat Sınava Girmedim, Ne olur?

Bütünleme Sınavı İçin Başvuru Yapmaya Gerek Var mı? Böyle bir durumda bütünleme notunuz direkt olarak 0 girilir. Buda dersten direkt olarak kalmanızı sağlar. Bu yüzden bütünleme sınavına girmeyecekseniz asla başvuru yapmamalısınız.

Final Notum Bütünleme Sınav Notumdan Yüksekse Hangisi Kabul Edilir?

Bütünleme Sınavı İçin Başvuru Yapmaya Gerek Var mı? Final notunuz kaç olursa olsun bütünleme sınav sonucunuzun puanı ortalamaya dahil edilir. Yani bir öğrenci final notu, bütünleme notundan yüksek olsa dahi, bütünleme sınav sonucu ortalamaya dahil edilir. Bu yüzden bütünleme sınavına girecekseniz iyice hazırlanmanız gerekmektedir. Ortalamanızı yükseltmek için girdiğiniz bütünleme sınavı, ortalamanızı daha da düşürmenize sebep olabilir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022