Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaYaşamHegemon Nedir?

Hegemon Nedir?

Hegemon nedir? Hegemonya nedir? Geçtiğimiz günlerde İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) mezuniyetinde İTÜ birincisi Hüseyin Umutcan Ay’ın yaptığı konuşmada ”hegemonlar” diye bir kelime söylemişti. Peki nedir bu hegemon, kelime anlamı nedir?

Hegemon Nedir?

Hegemon, kökü yunanca olan bir kelimedir. Hegemonun anlamı bir sistem içinde bulunan gruplardan birinin bütün gücü elinde tutması ve diğer olan gruplara gücünü kabul ettirip boyun eğdirmesi anlamını taşır. Toplumda bulunan bütün grup ve bireyler baskın olan o gruba boğun eğmek ve dediklerini yapmak zorundadır.

Hegemonya, burjuva sisteminde işleyen bir kültürel, ideolojik metot olarak görülürken, devlet arasındaki güç tablosunu göstermek için kullanılmıştır. Hegemonya; politik ve ekonomik boyutları olan ayrıştırıcı bir teknik olarak tarih sahnesindeki yerini almıştır. Dünya tarihinde bazı ülkelerin uluslararası bir güce sahip olduğu görülmektedir. Devlet uluslararası gücü sağlarken hegemonya düşüncesi ile hareket etmiştir. O dönemler uluslararası güce sahip olan ülkelere hegemon güç, hegemon devleti adı verilirmiştir. Hegemon güç, uluslararası sistemde egemenliği elinde tutarak etkileme gücünü elinde tutan devletleri adlandırmak amacıyla kullanılır.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022