Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaYaşamİnsülin Direnci Nedir? Kilo Vermeye Engel midir?

İnsülin Direnci Nedir? Kilo Vermeye Engel midir?

İnsülin Direnci Nedir? Kilo Vermeye Engel midir?

İnsülin hormonu gün içinde aldığımız glikozu (şekeri) enerjiye dönüştürmeye yarayan hormondur. Bu hormon ile vücudumuzda karaciğer, kas ve yağda bulunan hücrelerin doğru şekilde tepkiye girememesine insülin direnci diyoruz. Yani kandaki şeker enerjiye dönüşemiyor ve yüksek şeker oranı ortaya çıkıyor. Genellikle bu sorunun ortaya çıkmasının sebebi genetik faktörler olduğu için yakınlarında insülin direnci ya da tip 2 diyabet olan kişilerde daha sık görülüyor.

Genetik faktörlerin yanı sıra bu direncin oluşmasını günlük hayatta tükettiğimiz besinler tetikliyor. Bunlar; Şekerli hamur işleri, ekmek, makarna, pirinç gibi şeker ve karbonhidrat oranı yüksek besinler. Bu tarz yüksek karbonhidrat içeren besinleri sık sık tüketmeniz hem ani kan şekeri düşüklüğüne hem de çabuk acıkmanıza yol açar. Bu şekilde kilo alımınız hızlanır. Bunu dengelemeniz için protein ağırlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Ama ne yazık ki bu durumu geciktirip insülin direnciyle karşı karşıya kalırsanız, Sağlıklı beslenip spor yapsanız dahi kilo vermekte oldukça zorlanırsınız. Çünkü insülin direnci oluşumu metabolizmayı yavaşlattığı için tüketilen gıdalar ne kadar sağlıklı olursa olsun öğütülemez ve yağ olarak depolanır. Bu durum sizin motivenizi etkiler ve kilo veremediğiniz için bir süre sonra pes edersiniz.

Eğer siz de sağlıklı beslenip, spor yapmanıza rağmen kilo veremiyorsanız buna ek olarak; açlık krizleri, sık sık tatlı yeme isteği, yemekten sonra uyku hâli, halsizlik, çabuk yorulma, çarpıntı gibi durumlar yaşıyorsanız bir an evvel insülin değerlerinize baktırıp uygun tedaviye başlamanızı tavsiye ederiz.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022