Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaYaşamProtein Tozu Zararlı mıdır?

Protein Tozu Zararlı mıdır?

Protein tozu.. Neredeyse bütün sporcuların ve spor yapmaya çalışan insanların bildiği bir şey. İlaç mı yoksa başka bir şey mi bir çok insan bunun ne olduğunu araştırıyor ve bir çoğu sonuca varamıyor. Peki protein tozu zararlı mıdır, insanlara nasıl faydası vardır, zararları da var mıdır? Protein tozu nasıl kullanılmalıdır? Protein tozu içmeden kas yapamaz mıyım?

Protein Tozu Zararlı mıdır?

Protein tozu ile ilgili bir çok hurafe ve hikaye duymuşsunuzdur. İçersen eğer hemen kas yaparsın, protein tozu seni şişirir kaslı gözükür. Önce abartıldığı yerlerden bahsetmek istiyorum. Protein tozu abartıldığı kadar yararı olan bir şey değildir. Öncelikle protein tozunun ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Protein tozu fabrikalarda üretilen peynirlerin altında kalan (Peynir altı suyu) sudan yapılan bir destekleyicidir. İlaç demiyoruz, destekleyici diyoruz. Çünkü bu bir ilaç değil. Aslında gayet doğal olan bir içecek. Spor yapan insanların her zaman günlük almaları gereken protein miktarı  vardır. Örneğin bir insanın kilosu 80 ise ortalama günde 160 gram protein almalıdır. 160 gram protein az miktar gibi gözükse de aslında bunu besinlerden almak zordur. Bunun için ortalama günde 5 yumurta, 300 gr tavuk göğsü ve 250 gr kırmızı et yemeniz gerekir. Aslında bunlar yenebilecek bir şey. Ama öğrenciyseniz ve maddi durumunuz el vermiyorsa bunları her gün yemek sizi bütçe konusunda sıkıntıya sokacaktır. Bu yüzden protein tozları üretilmiştir. Günlük almanız gereken protein miktarını alamadığınız zamanlarda bir ölçek protein tozu içerek vücudunuzu destekler ve günlük almanız gereken protein miktarını alırsınız. Ama şunu da belirtmek isteriz. Protein tozu anlatıldığı kadar efsanevi bir içecek değildir. Ve günlük gereken protein miktarınızı alıyorsanız da protein tozu kullanmadan gayet iyi bir vücut yapabilirsiniz.

Protein tozunu açıkladığımıza göre şimdi zararı var mı onu konuşalım. Aslında kullandığımız her şey için geçerli bir kural vardır. Fazlası zarar.. Bu hayatta her şeyin fazlası zarardır. Protein tozu, sporunu yapan biri için oldukça yararlı bir destekleyicidir. Tabi ki ölçekli ve dozunda kullanıldığı sürece. Genel olarak yapılan araştırmalarda protein tozunun bir zararı olmadığı, hatta sporu bırakırsak sarkar hurafesinin de yalan olduğu bilimsel açıklamalarda belirtilmiştir.  Kısacası protein tozu doğru kullanıldığı zaman herhangi bir zararı olmadı ispatlanmıştır. Biz size bilimsel açıklamalarla değil halk azıyla bu konuyu anlatmak istedik. Umarım kafanızdaki soru işaretlerine bir nebzede olsa cevap bulmuşsunuzdur. Sağlıklı günler..

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022