Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaBiyografiSteve Jobs Kimdir? Ne Yapmıştır?

Steve Jobs Kimdir? Ne Yapmıştır?

Steve Jobs Kimdir? Ne Yapmıştır?

Steve Jobs Kimdir? Ne Yapmıştır?

Steve Jobs Kimdir? Ne Yapmıştır? 24 Şubat 1955 yılında Steve Jobs, Suriye’de doğdu.  Daha sonra anne ve babası çocuklarını California’lı bir aileye evlatlık olarak verdi.  Ailesinin maddi olarak zor şartlar ile üniversiteye yazdırdığı Steve Jobs, altı ay sonra sıkıcı bulduğu derslere girmenin ailesinin tüm parasını harcamasına değmeyeceğini fark etti ve üniversiteden ayrıldı.

21 yaşında mahalle arkadaşlarından biri olan Steve Wozniak’ı birlikte şirket kurmaya ikna etti ve evinin garajında Apple’ı kurdu.  Ancak dönemin bankaları ve bilgisayar devleri, insanların bilgisayar almaya ihtiyaç duymayacaklarını düşünüyordu. Tüm başvuruları geri çevrildiği sırada minibüslerini ve hesap makinelerini satarak kişisel bilgisayar tasarlamaya başladılar. 1976’da Apple ‘ı satışa sunuldu. Daha sonra dünyanın ilk kullanıcı dostu kişisel bilgisayarı olan Apple II piyasaya çıkartıldı. Ardından Apple Computer ve Apple III’i piyasaya sürüldü. 1984 yılında piyasaya ticari bir başarı yaşamış ilk bilgisayar Macintosh sunuldu. Macintosh’un başarısı Apple’ın Apple II serisini kaldırıp onun yerine Mac ürünleri sunması ile devam etti. Son hızla yükselişe geçen Steve Jobs, şirket içindeki bir kavga sonucu kendi şirketinden yönetim kurulu kararıyla ayrılmak zorunda kaldı.

Daha sonra Jobs, NeXT isimli donanım ve yazılım geliştirme şirketini kurdu ve animasyon stüdyosu olan Pixar’ı satın aldı. 1993’te Apple 188 milyon dolar zarar açıkladı. Çareyi, Jobs’un şirketi NeXT’i satıp alıp onların yazılımlarını kullanmakta buldular. Ve Jobs, Apple’a danışman olarak geri döndü.  1997’de Jobs “geçici” CEO olarak Apple’ın yönetimindeyken bilgisayar pazarındaki payı her geçen gün düşüşteydi. Bir sene sonra ise çıkartılan renkli iMac masaüstü bilgisayarlar Apple’a kaybettiği gücü geri kazandırdı. 2000’de Jobs’un ünvanının başındaki “geçici” kelimesi kaldırıldı. Ve tekrar Apple’ın CEO’su oldu. Jobs, Apple’da yılda 1 dolar karşılığında birkaç sene boyunca çalıştı, bu maaş onu Guiness (gines) Dünya Rekorları listesinde “En Düşük Maaşlı CEO” unvanın sahibi yaptı. 2008’de çıkartılan MacBook Air sunumunda, bilgisayarın inceliğini anlatmak için zarftan çıkardı ve herkesi etkilemeyi başardı. İflasın eşiğinden dönen Apple, Job’s sayesinde Ağustos 2011’de “dünyanın en değerli şirketi” ünvanına kavuştu.

Pankreas kanseri ile mücadele eden Jobs, iPhone 4S lansmanından bir gün sonra aramızdan ayrıldı. Final Sözü: Mezarlıktaki en zengin adam olmak, benim için hiçbir şey ifade etmiyor. Geceleri yatağıma yattığımda, bugün gerçekten harika işler yaptım diyebilmek ise benim için mükemmel.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022