Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaEğitimUkrayna'dan Türkiye'ye Yatay Geçiş Başvurusunda Gerekli Belgeler ve Şartlar

Ukrayna’dan Türkiye’ye Yatay Geçiş Başvurusunda Gerekli Belgeler ve Şartlar

Ukrayna’dan Türkiye’ye yatay geçiş başvurusunda gerekli belgeler ve şartlar. Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Ukrayna’daki üniversite öğrencileri için Türkiye’de eğitim öğretimlerine devam etmeleri için yatay geçiş işlemlerinin başlayacağını bildirdi. Ukrayna’dan Türkiye’ye olan yatay geçiş başvuruları ne zaman başlayacak? İşte haberimizin detayları..

Ukrayna’dan Türkiye’ye Yatay Geçiş Başvurusunda Gerekli Belgeler ve Şartlar

Ukrayna Türkiye Yatay Geçiş Başvurusunda Gerekli Belgeler. Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, yaptığı açıklamada Ukrayna’dan Türkiye’ye geçecek olan öğrencilerin ÖSYS/YKS Sınav Sonuç Belgesin, veya uluslararası sınav sonuç belgesi, öğrenci belgesi, transkript belgesi, pasaport, ülkeye giriş çıkış kayıtlarının isteneceğini belirtti.

 Rusya – Ukrayna savaşının başlamasının ardından Ukrayna’da eğitim neredeyse durma noktasına geldi. Neredeyse uzaktan eğitim bile yapılamayan Ukrayna için, ülkemiz orada okuyan öğrenciler için çalışmalar başlattı. 

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Ukrayna’daki üniversite öğrencileri için Türkiye’de eğitim öğretimlerine devam etmeleri için yatay geçiş işlemlerinin başlayacağını bildirdi.

Ukrayna Türkiye Yatay Geçiş Başvurusunda Gerekli Belgeler

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, yaptığı açıklamada Ukrayna’dan Türkiye’ye geçecek olan öğrencilerin ÖSYS/YKS Sınav Sonuç Belgesin, veya uluslararası sınav sonuç belgesi, öğrenci belgesi, transkript belgesi, pasaport, ülkeye giriş çıkış kayıtlarının isteneceğini belirtti.

Yatay Geçiş Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Yapılan açıklamaya göre Ukrayna’da okuyan ve ülkemizdeki bir üniversiteye yatay geçiş yapmak isteyen öğrencilerin yatay geçişleri 11 Nisan ile 15 Nisan tarihlerinde yapılacak.

Hangi Bölümler İçin Yatay Geçiş Yapılacak?

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Ukrayna’daki üniversite öğrencileri için Türkiye’de eğitim öğretimlerine devam etmeleri için yatay geçişin yapılacağı bölümlerin ve kontenjanların yükseköğretim kurumlarının belirleneceğini söyledi.

Ukrayna’dan Türkiye’ye Kaç Tane Öğrenci Yatay Geçiş Yapacak?

Başkan Prof. Dr. Erol Özvar yaptığı açıklamada Ukrayna’dan Türkiye’ yatay geçiş yapıp eğitim ve öğretimine devam etmek isteyen öğrencilerden, ortaöğretimini burada tamamlamış olanlardan 40 kişinin, ortaöğretimini yurt dışında tamamlayan öğrenciler içinde 20 kişinin yatay geçiş yapabileceğini söyledi.

Ukrayna’dan Türkiye’ye Yatay Geçiş Yapmak İsteyen Öğrenciler Nasıl Başvuru Yapacak?

Kontenjanlarının belirlenmesinin ardından yatay geçiş başvuru belgelerini hazırlayıp ilgili yükseköğretim kurumuna başvuru yapması gerekecek. 

Öğrenci Kayıtları Ne Zaman Yapılacak?

Başvurular 11 Nisan ile 15 Nisan arasında olacak. Başvuru sonuçları ise 20 Nisan günü açıklanacak ve 21 – 22 Nisan  tarihlerinde öğrencilerin kesit kayıt yapması istenecek.

Yedeklerin Kayıtları Ne Zaman Yapılacak?

Yedek listesi 23 Nisan günü ilan edilecek ve kayıtlar 25 Nisan gününe kadar devam edecek.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022