Pazartesi, Haziran 17, 2024
Ana SayfaEğitimÜniversite Kazanmak İçin Hangi Bölümü Seçmeliyim?

Üniversite Kazanmak İçin Hangi Bölümü Seçmeliyim?

Üniversite kazanmak için hangi bölümü seçmeyelim? Yükseköğretim Kurulu (YÖK), sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil bölümlerinden 2021 yılında en çok hangi bölümden öğrencinin lisans programını kazandığını açıkladı. Lisede, sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil bölümlerinden hangisi seçersek daha rahat üniversite kazanırız? İşte haberimizin detayları…

Üniversite Kazanmak İçin Hangi Bölümü Seçmeliyim?

Üniversite kazanmak için hangi bölümü seçmeliyim? Yükseköğretim Kurumu (YÖK), sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil bölümlerinden 2021 yılında en çok hangi bölümden öğrencinin lisans programını kazandığını açıkladı. Bu istatistiklere göre üniversitelerde lisans bölümünü kazananlarının %43’ünü sayısal puan türünden tercih yapan öğrencilerin oluşturduğunu belirledi.

YÖK Açıkladı Üniversiteler Yüz Yüze Eğitim Yapacak!

2021 Yükseköğretim Kurumlar Sınavına (YKS) 2 buçuk milyondan fazla öğrenci başvuru yaptı. Bu adaylardan 200 bine yakını sınava girmedi, 700 bine yakını ise tercih hakkını kullanmadı.

800 Binden Fazla Öğrenci Üniversitede Bir Programa Yerleşti

Yükseköğretim Kurulunun yaptığı açıklamaya göre 429 bin öğrenci lisans bölümlerine, 385 bin öğrencide ön lisans programlarına yerleşti. 429 bin öğrencinin yerleştiği lisans bölümlerinin %43‘ünü sayısal öğrenciler oluşturdu.

Büt Notu mu Yoksa Final Notu mu Geçerli Olur?

Sayısal Bölümlere Yerleşme Oranı Daha Fazla

Bu durumda haberimizi toparlayacak olursak eğer, üniversite bölümlerinde sayısal bölümlerin puanları daha ön planda gözüküyor. Sorumuzun cevabına gelecek olursak, aslında her bölümün (sayısal, eşit ağırlık, sözel ve dil) bir üniversite programına yerleşme şansı aynıdır. Burada fark yaratacak olan sizlersiniz. Yükseköğretim Kurulunun paylaştığı sadece üniversitelerdeki programların bölümlere olan dağılımlarıdır. Sayısal bölümü daha ön planda olsa da, sizin hayalinizdeki meslek sayısal bölümde olmayabilir. Bu yüzden ne olmak istediğinize karar verin ve lisede mutlu olacağınız bölüm ile birlikte üniversite sınavına hazırlanın.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022