Cuma, Şubat 23, 2024
Ana SayfaYaşam3. Doz İçin Randevular Açıldı

3. Doz İçin Randevular Açıldı

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca 3. doz için randevuların açıldığını duyurdu ve Omicron varyantının ülkemizdeki etkileri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanlığı Omicron Varyantı için nasıl bir yol izleyecek? İşte haberimizin detayları…

3. Doz İçin Randevular Açıldı

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Omicron Varyantı artık ülkemizde de bulunuyor. Her ne kadar bu varyant sonrası bir ölüm gerçekleşmese de mutasyonlu yeni virüsün hızlı yayılma gibi bir özelliği var. Durum böyle olunca Sağlık Bakanlığı yeni kararlar aldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamalarda Omicronun şuan için bir tehlike yaratmadığını fakat tedbiri elden bırakmamaları gerektiğini söyledi. Şuan için virüsle çalışmaların devam ettiği fakat aşıların tam olarak ne kadar etkili olduğuna karşı verilen elde edilemediğini söyleyen Sağlık Bakanı hatırlatma dozu için açıklamalarda bulundu.

İnaktif ve mRNA aşılarından 2 doz vurulan vatandaşlarımızın 3 ay geçen herkese hatırlatma aşılarının olmasını gerektiğini duyurdu. Yani 2 doz aşı vurulup üstünden 3 ay geçen bütün vatandaşlar şuan 3. doz için randevularını alıp hatırlatma aşılarını vurulabilirler.

mRNA ve İnaktif Aşılar Arasındaki Fark Nedir?

İnaktif Aşılar N ve M Proteinler İçin Antikor Üretir

Biontech Mi Yoksa Sinovac Mı?

İnaktif aşılar ve mRNA aşılar arasındaki en büyük fark, mRNA aşıları Spike adı verilen proteinine karşı bir antikor üretirken İnaktif aşılar ise N ve M harfleriyle adlandırılan proteinlere karşı antikor üretir. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener’in açıklamasına göre ise inaktif aşılar Omicron Varyantına karşı daha etkili olabilir.

Ülkemizdeki Aşıların Hangileri mRNA, İnaktif Aşı?

Biontech zaten hepimizin bildiği gibi mRNA aşıdır. Sinovac ve ülkemizin kendi aşısı olan TURKOVAC inaktif aşılardır.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022