Pazartesi, Haziran 17, 2024
Ana SayfaBiyografiAnaksimandros kimdir, ne yapmıştır?

Anaksimandros kimdir, ne yapmıştır?

Anaksimandros kimdir, ne yapmıştır? Anaksimandros kimdir? Fizikçi Anaksimandros kimdir? Anaksimandros ne yapmıştır?

Anaksimandros kimdir, ne yapmıştır?

Anaksimandros kimdir, ne yapmıştır? Milattan önce 610-546 yılları arasında yaşamış ünlü bir filozoftur. Anaksimandros günümüz Türkiye sınırları içinde yer alan – o zaman Yunanistan sınırları içindeydi – Millet şehrinde yaşayan bir filozof ve bilim insanıydı. Dünya’nın bir yere bağlı olmadığını uzayda gezdiğini iddia eden ilk bilim insanıydı. Onun bu cesur fikri , Yunan fiziğinin ve astronomisinin geleceğine giden yolu açmış oldu.

Anaksimandros ,gözlem yaparak birçok şeyin öğrenebileceğine inanan bilim insanları ve filozoflardan oluşan bir grubun üyesiydi. Bu grup fikirlerini paylaşmak için toplanırdı. Ama Anaksimandros , gözlemlediğini ve çalıştığını tam anlamıyla yazıya döken ilk bilim insanıydı.

Anaksimandros, Dünya’nın evrenin merkezinde olduğuna inanıyordu. Ona göre Dünya ; Güneş ,  Ay ve yıldızlarla birlikte uzayda tıpkı suyun üzerindeki bir şamandıra gibi yüzüyorlardı. Dünya’nın silindir şeklinde olduğunu düşünüyordu ve uzunluğunun da üç katı olduğuna inanıyordu. Ona göre silindirin üst tarafındaki düzlükte de yaşıyorlardı.

Anaksimandros’un fikri çığır açıcıydı ancak Dünya’nın gerçek şeklini bilememişti. Fakat buna rağmen , Dünya gerçekten de hiçbir yere yaslanmasına gerek duymadan uzayda düşmeden asılı duruyordu. Pozisyonunu koruyordu çünkü evrendeki hiçbir şeyle arasındaki mesafe değişmiyordu.

Kaynak = Gelmiş Geçiş En Büyük Fizikçikler Gerry Bailey

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022