Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaYaşamAy Yok Olursa Ne Olur?

Ay Yok Olursa Ne Olur?

Ay yok olursa ne olur? Dünyamızın uydusu ay yok olursa ne olur? Sizce Ay, Dünyamız için ne kadar önemli? İşte yazımızın detayları…

Ay Yok Olursa Ne Olur?

Ay yok olursa ne olur?… Dünyamızın uydusu. Ay, Dünya’dan 384.403 km uzaktadır. Sıcaklığı gündüzleri 122 oC, geceleri ise -235 oC olabiliyor. Dünya’ya göre çok ufak olsa da, ülkemizde bulunan Ağrı Dağı kadar büyük yükseltilere ve tepelere sahip. Ay nasıl oluştu diye soracak olursanız eğer, Ay 4.5 milyar yıl önce, TEA isimli bir gezegen ile Dünya’mızın çarpışması sonucu, kopan parçalardan birleşmesi ile oluştu. Bir gün yukarı baktığınızda Ay’ın olmadığını görseniz ne olurdu? Biraz şaşırdınız daha sonra aman ne olacak ki der aklınıza bile getirmezdiniz Ay’ın olmayışını. Ama aslında konu ve olay bu kadar basit bir şey değil. Ay olmasa Dünya neredeyse yaşanılmayacak bir hale gelir.

Ay’ın bir çekim gücü var. Bu çekim gücü sayesinde Dünyamız 23o bir eğime sahip. Bu eğimin olması, Güneş ışınlarının Dünya’ya dik değil bir açı ile gelmesini sağlıyor ve iklimlerin dengesinin bozulmamasını sağlıyor. Fakat Ay olmazsa, Dünya sabit bir eksene sahip olmayacaktı ve buda iklimlerin dengesinin bozulması demek.  Buda gündüz ve gece sıcaklıkları arasında uçurumlar olacağını gösterir. Bu değişim bizim hayatta kalmamızı güçlendirir.

Dünyanın çekirdeği dengesizleşecektir. Bu da yer kabuğu hareketlerinin oldukça fazla olmasına sebep olacaktır. Yer kabuğu hareketlerinin fazla olması deprem, sel gibi doğal felaketlerin Dünyamızda çok fazla olacağı anlamına gelir.

Dünya’daki gelgitler Ay’ın çekim kuvveti sayesinde gerçekleşiyor. Ay’ın olmayışı bu gelgitlerin olmaması demek. Buda suda yaşayan canlıların sonunu hazırlamak oluyor. Çekim gücünün olmaması Dünya’mızın dönüş hızını da arttıracaktır. Dünya’nın dönüş hızı ne kadar artarsa, içinde oluşan fırtına ve rüzgarlarda aynı oranda sertleşecektir. Buda bizi ve doğayı olumsuz yönde etkileyecektir.

Ay’ın yok olması Dünya’yı bir yönden de savunmasız bırakacaktır. Bunun sebebi, Dünyamıza gelen meteorlar Ay’ın çekim gücü etkisiyle Ay’a yönelir ve Ay’a çarpar. Ay’ın olmaması yakınımızdan geçen bir meteorun Dünya’ya çarpma olasılığını arttıracağını kanıtlar.

Dünyamız daha hızlı döndüğü için yer çekimi gücüde artacaktır. Bu yüzden Dünyamızda hareket etmek daha da zorlaşacaktır. Bunun birlikte yer çekiminin artması, insanların boylarının uzamasını engelleyecektir. Dünyamızın hızlı dönmesi günlerinde kısalmasına yol açacaktır. Bir gün yaklaşık 15 saat olacaktır.

Kısacası Ayı’n yok olması İnsanlığın tam olarak sonu olmasa da, Dünya’da hayatta kalmayı oldukça zorlaştıracaktır. Bugün sizlere Ay yok olursa Dünyamız ve bizler üzerinde etkileri hakkında konuştuk. Yazımıza beğendiyseniz ve bu konuyla ilgili kendi görüşleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022