Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana SayfaYaşamBalıklar Terler mi?

Balıklar Terler mi?

Balıklar terler mi? Biz insanlar ve birçok hayvan vücut ısısını düzenlemek için terlerler. Peki sürekli suda olan balıklarda bizler gibi terlerler mi? Balıklar neden öyle kokar? Suyun içinde yaşayan canlılar terler mi? İşte yazımızın detayları…

Balıklar Terler mi?

Balıklar Terler mi? Biz insanlar vücut ısısını dengede tutmak ve zararlı şeyleri vücudumuzdan uzaklaştırmak için terleriz. Biz insanlar sıcaklı kanlı canlılar olduğumuz için vücut sıcaklığımızı terleyerek ayarlarız. Fakat bu konu soğuk kanlı canlılar için geçerli değildi ve balıklar soğuk kanlı canlılardır.

Soğuk kanlı canlıları kısaca özetleyecek olursak, kalbinde sadece kirli kan bulunan canlılardır. Soğuk kanlı canlıların vücut sıcaklığını ayarlaması biz insanlardan daha farklıdır. Mantık olarak düşündüğümüz zaman balıkların yüzeyleri sürekli su ile temas halindedir. Bu yüzden terlemeden farklı bir olay gerçekleşir. Terlemenin olabilmesi için vücudun hava ile temas etmesi gerekir.

Balıklar Terler mi?

Balıkların farklı bir mekanizması vardır. Vücutlarında farklı bir mukus salgısı oluşturur ve ter yerine balıklarından yüzeyinde bu bulunur. Bu mukus salgısı balıkların terlemek yerine yaptıkları şeydir. 

Üretilen mukus salgısı sürekli salgılanır ve aynı zamanda balıkların kaygan olmasına da neden olur. Bu kayganlık balıkların suyun içinde daha rahat hareket etmesine de sebep olur. Kısacası balık terlemez, bunun yerine mukus dediğimiz katılaşmış, pıhtılaşmış bir sıvı salgılar.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022