Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaYaşamBeden Dili Bize Ne Anlatır?

Beden Dili Bize Ne Anlatır?

Beden dili oldukça önemlidir. Biz insanlar konuşurken farkında olmadan beden dili de kullanırız. Beden dili bizim çoğu zaman farkında olmadan yaptığımız ve aslında bir çok anlama gelen işaretlerdir. Peki beden dilimiz bize ne anlatır? Hadi gelin bugün sizinle bunları konuşalım…

Beden Dili Bize Ne Anlatır?

Vücudunuz Farklı Bölgelerine Sürekli Dokunmak

Boynu okşamak, alnına dokunmak ve vücudun bazı kısımlarını kaşımak, gerginliği azaltmak için yaptığımız otomatik hareketlerdir. Bir kişinin duygusal rahatsızlık yaşadığını, bir şey hakkında şüphe duyduğunu veya güvensiz hissettiğini belirtirler.

Kollarınız Ve Bacaklarınızı Çaprazlamak

Bu pozisyonda hem kendimizi sararak stresi azaltarak kendimizi rahatlatabiliriz hem de kişisel sınırlarımızın aktif bir savunmasını gösterebiliriz. Her durumda, kapalı pozlar, bir kişinin şu anda rahatsız olduğunu açıkça gösterir.

Bacak Sallamak

Bir vücut parçası beyinden ne kadar uzakta bulunursa, onu o kadar az kontrol edebiliriz. Bir kişi yüz ifadelerini iyi takip eder ve hatta duruma göre bunu özel olarak değiştirebiliriz. Ama bacaklarımızın hareketlerine pek dikkat etmiyoruz. Bununla birlikte, bacak sallamak, ,insan ruhunun çok fazla stresi telafi etme girişimidir.

Ellerle Oynamak

Bir kişi aşırı derecede gergin olduğunda beyin, ”Beni sakinleştir!” diyen bir sinyal gönderir. Ve eller bu isteğe hemen cevap verir. Hızlı hareketler, farklı nesnelere, giysilere, takılara ve saçça dokunmak, kişinin tekrar rahat hissetmesine yardımcı olan sakinleştirici davranış biçimlerinin tümüdür.

Ellerinizi Ceplerinizde Saklamak

Bazı kültürlerde, cepte el hareketi kaba kabul edilir. Ancak görgü kuralları ile ilgili soruları bir kenara bıraksak bile, bu duruş insanlar tarafından çoğunlukla izolasyon belirtisi, saklı bir tavır ve bir kişinin bir şeyi sakladığına dair bir öneri olarak algılanır. Bazı durumlarda ise bu durum özgüven ifadesi olarak ta sayılabilir.

Ağzını Kapatmak

Ağzınızı ellerinizle kapatmak, çocukların gereksiz bir şey söylediklerini fark ettiklerinde kullandıkları bir jesttir. İnsanlar büyüdükçe vücut dilleri üzerinde daha iyi bir kontrol elde ederler, ancak ağzın elle korunması daha kılık değiştirmiş bir biçimde hala mevcut olabilir. Kişi korktuğunda veya fikrini ifade etmek istemediğinde, beyin bilinçaltında konuşulan kelimeleri dizginlemek için sinyaller gönderir ve parmaklar herhangi bir kontrol olmaksızın dudaklara uzanır.

Eğilmek

Kötü duruş sadece sağlığımıza zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda başkalarına bir kişinin karakteri hakkında çok şey söyler. Güvensiz insanlar görünmez olmak için ellerinden geleni yaparlar, bu yüzden stresli bir durumda olduklarında genellikle kamburlaşmaya başlarlar.

Sandalyenin Kenarında Oturmak

Gergin insanlar kendilerini çaresiz ve küçük hissederler ve çevrelerindeki dünyayı düşmanca görürler. Bir sandalyenin kenarında oturmak, bir kişinin görünmez olmak ve mümkün olduğunca az yer kaplamak istediği bir sertliğin tezahürü olarak görülebilir.

Sahte Gülüş

Bir gülümseme, bir kişinin gerginliğini gizlemeye çalışmasına yardımcı olan, vücudun koruyucu bir tepkisi olabilir. Sahte bir gülümseme, ağzın köşelerini çok yukarı kaldırıldığında veya göz çevresindeki kaslar hareket etmediğinde aşırı olmasıyla ayırt edilebilir.

Bir Şey Söylemeden Öksürmek

Ağız üstü el hareketini gizlemeye çalışırken, insanlar konuşmadan önce öksürük taklidi  yapabilirler. Bu davranışın bir başka nedeni de stres altında olan bir kişinin daha hızlı kalp atış hızına sahip olması, terlemesi, ağız kuruluğu ve öksürüğün boğaz kuruculuğuyla baş etmesine yardımcı olması olabilir.

Kaynak = İnstgram = @psikolojikitabi

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022