Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaTeknolojiBilgisayara Format Nasıl Atılır 2021

Bilgisayara Format Nasıl Atılır 2021

Bilgisayara format atmak yıllardır herkesin öğrenmek istediği bir şeydir. Aslında çok basit olan bu işleme bilgisayarcılar oldukça fazla para almaktadır. Sizde bu basit işleme para vermemek ve bilgisayarınıza istediğiniz zaman format atıp temizlemek için bu yazımızı kesinlikle okumalısınız. Evde bilgisayarıma nasıl format atabilirim?

Bilgisayara Format Nasıl Atılır 2021

Bu işlem için elinizde 2 şey olması gerekiyor. Birincisi internetten indireceğiniz Windows 10 yada Windows’un istediğiniz sürümü (7, 8). Şunu da belirtelim eğer bilgisayarınız yeni nesil bir bilgisayar ise Windows 7 ve 8 formatı atamazsınız çünkü bu sistemleri gereği kabul etmiyor. (Denendi) Ama oldu da ben bir yolunu buldum attım diyorsanız, oradan aygıt yöneticilerden driverları kontrol etmenizi öneririz. Çünkü yüksek bir ihtimal attığınız format ile bilgisayar uyumlu olmayacağı için ekran kartı driverı çalışmayacaktır. Bu yüzden size Windows 10 formatı atmanızı tavsiye ediyoruz.

İkinci olarak elinizde bir adet USB veya DVD/CD olması gerekiyor. Bunun sebebi ise USB’yi ve ya DVD/CD’yi format USB’si ve ya DVD/CD’si haline getirmek. Biz size bu konuda da USB öneririz. Çünkü artık yeni nesil bilgisayarlarda CD Rom bulunmayabiliyor. Şimdi internetten Windows 10’u indirdiniz ve USB’yi aldınız diye düşünüyoruz. Şimdi diğer adıma geçiyoruz. İnternetten USB Rufus programını indirip açın. Bu sırada USB bilgisayarınıza bağlı kalsın. Programı açtıktan sonra orada SEÇ yazısına basın ve oradan indirdiğin Windows 10 dosyasında ki iso dosyasını seçin ve FAT32 formatını seçin ve başlata basın. Bu işlem bittikten sonra USB’niz artık bir format USB’si haline gelmiş olacaktır. Daha sonra bilgisayarınızı kapatın ve bilgisayarda BİOS’ u başlatan düğmeye basın.( Bilgisayarın markasına göre bu tuş farklılık gösterebilir, F2, F5, F8 tuşlarından biri olabilir.)

BİOS’ a girdikten sonra orada boot yazan yere basın ve USB’nin isminin bulunduğu kısma basıp ENTER tuşuna basın. Burada yaptığımız şey bilgisayarı Harddisk/SSD ile değil USB ile başlatmasını sağlamak. Bunu yaptıktan sonra karşınızda iki seçenek çıkacak. Buradan ikinci seçeneği seçiyoruz. (Özel, sadece Windows kurma) Daha sonra orada sisteminizin bulunduğu kısmı seçin (En büyük Gigabayte sahip alanı) ve onu biçimlendirin. Biçimlendirme işlemini yaptıktan sonra kura basın ve Windows’un kurulmasını bekleyin. Geri kalan işlemleri ileri diğere sizler yapabilirsiniz. Bu yazımızda size formatın nasıl atıldığını basit bir şekilde anlatmaya çalıştık. Umarız faydalı olmuştur.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022