Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaYaşamBir İnsana Kan Nakli Gerektiği Zaman Hayvan Kanı Kullanılabilir mi?

Bir İnsana Kan Nakli Gerektiği Zaman Hayvan Kanı Kullanılabilir mi?

Bir insana kan nakli gerektiği zaman hayvan kanı kullanılabilir mi? Günlük hayatımızda bir çok kez insanlar için kan gerekebiliyor ve bu kanları bulmak bazen de zor oluyor. Böyle durumlarda insanlar için, insan kanı yerine hayvan kanı kullanılabilir mi? İşte yazımızın detayları…

Bir İnsana Kan Nakli Gerektiği Zaman Hayvan Kanı Kullanılabilir mi?

Bir İnsana Kan Nakli Gerektiği Zaman Hayvan Kanı Kullanılabilir mi? Radyonlar da en çok duyduğumuz anonslardan biri de “kan aranıyor” şeklindedir. Kan grubunun adı söylenir ve acil olarak kana ihtiyaç olduğu belirtilir. Bununla birlikte son yıllarda yapay kan kavramını da duymayan yoktur. Bu kadar hayati olan bir sıvı yapay olarak da üretilmeye çalışmaktadır. Peki, etrafta onca hayvan varken, acaba bu hayvanlardan ihtiyacı olan insanlara kan nakli yapılabilir mi?

Bu sorunun kesinlikle cevabı “hayır” dır. Çünkü insan ve hayvanların genetik yapıları farklıdır. Genetik yapılardaki bu farklılık sebebiyle, hayvandan insana kan nakli yapılması şiddetli immünolojik reaksiyonlara sebep olur.

Bir İnsana Kan Nakli Gerektiği Zaman Hayvan Kanı Kullanılabilir mi?

Ama yine de giderek gelişen teknoloji belki bu konuda da y akın zamanda bir çözüm üretebilir ve hayvanların genetik yapısını değiştirerek bu nakli mümkün kılabilir.

Maymunların Kanları İnsanlarda Kullanılabilir mi?

Genel olarak hayvanlar alemine baktığımız zaman, hayvanlarında kan grupları vardır fakat bizde farklı olarak sadece sayı veya rakamlar olarak gruplandırılır maymunlar hariç. Maymun, goril ve kemirgenlerin kan grupları bizdekiler gibi AB0 gibi gruplarla temsil edilir. Peki kan grubumuzun aynı olduğu bir hayvandan kan nakli yapılabilir mi?

Kan grubumuz aynı olsa dahi yukarda belirttiğimiz sebeplerden dolayı hayvanlardan insanlara kan nakli yapılamaz.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022