Pazartesi, Haziran 17, 2024
Ana SayfaYaşamBir İnsan Hiç Uyumadan Kaç Saat Dayanabilir?

Bir İnsan Hiç Uyumadan Kaç Saat Dayanabilir?

Bir insan hiç uyumadan kaç saat dayanabilir? Uyku neredeyse her canlının ihtiyacıdır. Peki uzun bir süre uyumazsak ne olur? İşte yazımızın detayları…

Bir İnsan Hiç Uyumadan Kaç Saat Dayanabilir?

Bir İnsan Hiç Uyumadan Kaç Saat Dayanabilir? Uyku insanoğlunun en temel ihtiyaçlarından biridir. Az uyuduğumuz ya da hiç uyuyamadığımız günlerde kendimizi hayattan bezmiş gibi hissederiz. Kendimize gelmemiz için birkaç saatlik bir uykunun bile yeteceğini düşünürüz böyle zamanlarda. Az uyumanın bile dengemizi bozduğunu düşünürsek, acaba insan bir uyumadan kaç saat yaşayabilir?

Bu sorunun deneysel olarak cevabı 264 saat, yani yaklaşık on bir gündür. Şaşırtıcı ama 1965 senesinde, Randy Gardner adında, on yedi yaşında bir lise öğrencisi, bir bilim fuarında bu dünya rekorunu elde etti.

Başka birçok araştırmada, normal bireylerin sekiz günden on güne kadar uyanık kaldığı, dikkatle yürütülen deneyler yapılmıştır. Bu bireylerden hiçbirinde ciddi tıbbi, sinirsel, fizyolojik ya da psikiyatrik problemler görülmemiştir. Bununla birlikte, deneye katılanların hepsinin de, uykusuzluk arttıkça, ilerleyen ve belirginleşen bir şekilde konsantrasyon sağlamda, motive olmada, algılamada ve diğer yüksek zihinsel süreçler zayıfladıkları gözlenmiştir. Buna rağmen, bütün denekler, bir iki günlük uykudan sonra normal hallerine dönmüşlerdir.

Bir İnsan Hiç Uyumadan Kaç Saat Dayanabilir?

Chicago Ünivertsi’nde, Allan Rechtschaffen’in uyku laboratuvarında sıçanlarla yapılan deneylerde, iki hafta boyunca uyumanın bu hayvanlarda ölümle sonuçlandığı görülmüştür. Uykuya dalıp dalmadıklarını anlamak için, bu sıçanların beyin dalgaları sürekli olarak kontrol edilmiştir. Hayvanlar her seferinde, uykuya dalar dalmaz uyandırılmıştır. Ölüm sebebi kesin olarak açıklanamaz fakat hipermetabolizmayla ilgili olabileceği öne sürülmüştür.

Çok nadir görülen Morvan sendromu gibi bazı hastalıklarda da hastanın aylarca hiç uyuyamadığına rastlanmıştır. Hastanın kendini uykulu ya da yorgun hissetmediği, fakat genellikle aynı zaman aralığında halüsinasyonlar gördüğü saptanmıştır.

Sonuç olarak uykusuzluktan ölen hiçbir insan rapor edilmiş değildir. Fakat uykunun ertelenebilse de hayatımızda çıkamayacağımız bir şey olduğu bir gerçektir.

Kaynak = Hiç Merak Ettiniz mi?

Not: Yazılarımızda kaynak belirtildiği halde telif ihlali olduğunu düşünüyorsanız, ulaşım kısmımızdaki mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022