Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaBiyografiCharlie Chaplin Kimdir? Ne Yapmıştır?

Charlie Chaplin Kimdir? Ne Yapmıştır?

Charlie Chaplin Kimdir? Ne Yapmıştır?

Charlie Chaplin Kimdir? Ne Yapmıştır?

Charlie Chaplin Kimdir? Ne Yapmıştır? ‘’ Hayat dar alanda trajedi, geniş açıda komedidir. ‘’ diyen, İçimizden çıkıp, var olan her yanlışı komedi ile anlatan, kısa boyuyla çok şeyi başaran, hepimizin hayatına en az bir kere misafir olan bir isim Charlie Chaplin. Charlie Chaplin yani namı değer Şarlo 1889’da Londra’nın East Lane bölgesinde ki, Wohlfahrt kasabasında doğdu. Hayatı trajedi ile başladı Şarlo ’nun. Anne ve Babası Müzikholler ve tiyatrolarda çalışan profesyonel oyunculardı. Anne ve babası Charlie Chaplin daha çok küçükken ayrıldı. Annesi rahatsızlığından dolayı sesini kaybetti. Psikolojisi bozulan annesi kliniğe yatırıldığında, Charlie ve abisi babasının yanına gönderildi.

Alkolik babası ile kalan Charlie zor zamanlar geçirdi.1901 yılında da babası alkol komasından öldü. Charlie ve abisi için önce bakım evlerinde, sonra da sokaklarda kaldılar. Hayatlarının çok ufak bir döneminde okula gidebildiler. Hayatın zorluklarından dolayı, genlerinde olan mesleği tercih etti. Ve 9 yaşında ki Charlie, hayatın yükünü omuzlarına alarak müzikholler de dans etmeye başladı. 14 yaşında ilk defa sinemaya adım attı. “Jim: A Romance of Cockayne” adlı film başarısız olmuş ve sadece 2 hafta boyunca sinema da gösterilmişti. 1913 yılında ilk defa şansı dönmeye başladı.

Charlie Chaplin Kimdir? Ne Yapmıştır? Fred Karno’ya ait kumpanyadayken Amerika’nın o dönem ki en ünlü yönetmenlerinden biri olan Mack Sennett tarafından keşfedildi. Keystone stüdyo ile anlaşma imzalayan Charlie Chaplin, 1914 yılında ‘’ Making a Living ‘’ filmiyle ciddi anlamda ilk adımını attı ve bir sene içerisinde toplamda 35 filmde oynadı. ‘’Kid Auto Races at Venice’’ filmi Charlie Chaplin’den şarlo’ya dönüşmesini sağladı. Melon şapkası, dar ceketi, bol pantolonu ve büyük ayakkabılarıyla penguen misali yürüyen bu karakteri herkes çok sevdi.

“Konuşursam beni sadece İngilizce bilenler anlayacak ama sessiz bir filmi herkes anlayabilir ve dünya İngiltere’den ibaret değil” diyen Charlie Chaplin kendi sessiz filmlerini çekebilmek için, kendi yapım şirketini kurdu. Filmlerinde sistemi eleştirdiği için, Amerikan’nın istemediği hale geldi. 1952 yılında Amerika’yı terk edip, İsviçre’ye yerleşti.

Charlie Chaplin Kimdir? Ne Yapmıştır? 1952’yılında kovulduğu Amerika’ya 1972 yılında Oscar almak için geri döndü. Kovdukları Charlie Chaplin’i, bu sefer Amerikalılar ayakta alkışlıyordu. ‘’ Zaman en iyi yazardır. Her zaman mükemmel sonu yazar. ‘’ Charlie Chaplin, 1977 yılında zorlu bir hayatın ardından, huzur dolu bir ölümle ayrıldı.

Charlie Chaplin Kimdir? Ne Yapmıştır? Charlie Chaplin Kimdir? Ne Yapmıştır?

Kaynak = Youtube @Wedia Grafika

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022