Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaBiyografiCharlie Chaplin Kimdir?

Charlie Chaplin Kimdir?

Charlie Chaplin Kimdir?

Charlie Chaplin Kimdir? 

Charlie Chaplin Kimdir? “Hayat dar alanda trajedi, geniş açıda komedidir” diyen , hayatın acı gerçeklerini ve içimizden çıkıp var olan her yanlışı komedi olarak anlatan, kısa boyuyla çok şey başaran, hepimizin hayatına en az bir kere misafir olmuş birisi Charlie Chaplin.

Charlie Chaplin nam-ı değer ‘Şarlo’ 1889 yılında Londra’nın Walworth kasabasında doğdu. Trajedilerin kendisini bırakmadığı hayata başlayan Şarlo’nun anne babası profesyonel tiyatroculardı. Küçük yaşta anne ve babası birbirinden ayrıldı. Annesi rahatsızlandığından dolayı sesini kaybettikten sonra psikolojisi bozulan annesi kliniğe yatırıldı. Şarlo ve abisi babasının yanına geçti. Babasının alkolik olmasından dolayı zor zamanlar geçirdi. 1901 yılında babası Alkol komasından vefat etti. Şarlo ve abisi önce bakım evlerinde sonra da sokaklarda kaldılar. Hayatlarının çok ufak dönemlerinde okula gidebildiler. Ailesinden gelen yeteneği kullanarak 7 yaşında müzikhollerde dans etmeye başladı. 14 yaşında ilk defa sinemaya adım attı. ‘’Jim : A Romance Of Cockayne ‘’ adlı filmi 2 hafta sinemada kalarak başarısız olmuştu.
Başarısızlık üzerine şansızlığını ilk defa 1913 yılında kırdı. Bu hayatının dönüm noktasıydı. Amerika’ nın en önemli yönetmenlerinden biri olan Mack Sennett tarafından keşfedildi.

Keystone ile anlaşma imzalayan Şarlo ‘ Making a Living ‘ filmiyle ciddi anlamda sektöre adım atmış oldu. Bir sene içerisinde 35 filmde oynadı.
Onu şu an tanıdığımız Şarlo haline getiren filmi ise ‘Kid Auto Races At Venice’ idi.
‘’ Konuşursam beni sadece İngilizce bilenler anlayacak ama sessiz bir filmi herkes anlayabilir ve dünya İngiltere’ den büyük değil. ‘’ diyen Şarlo , kendi şirketini kurarak sessiz film çekimlerine başladı.
Filmlerinde sistemi eleştiren bir konu üzerine gittiği için bu filmler Amerika’nın istemediği hale geldi. Ve 1952 yılında Şarlo İsviçre’ ye yerleşti. Kovulduğu Amerika’ ya Oscar almak için 1972 yılında geri döndü ve bu sefer Amerikalılar onu ayakta alkışladılar.
‘Zaman en iyi yazardır. Her zaman mükemmel sonu yazar’ diyen Charlie Chaplin zorlu hayatının ardından 1977 yılında huzur dolu bir ölümle dünyamızdan ayrıldı.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022