Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana SayfaEğitimDGS Öğrencileri Üniversitelere Nasıl Kayıt Yaptıracak?

DGS Öğrencileri Üniversitelere Nasıl Kayıt Yaptıracak?

DGS öğrencileri üniversitelere nasıl kayıt yaptıracak? Üniversite kayıt günlerini kaçıran adaylar ne yapacaklar? DGS öğrencilerine ek kayıt süresi tanınacak mı? İşte haberimizin detayları…

DGS Öğrencileri Üniversitelere Nasıl Kayıt Yaptıracak?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) az önce DGS öğrencileri için önemli bir açıklama yaptı. Biliyoruz ki Dikey Geçiş Sınavı  (DGS) tercih sonuçları, YKS tercih sonuçlarına göre daha geç bir sürede açıklanıyor. Bunun yanı sıra üniversiteler kayıt günlerini YKS tercih sonuçlarının açıklandığı tarihe göre başlatıyor. Buda DGS öğrencileri için erken bir tarih oluyor.

DGS öğrencileri üniversitelerin normal kayıt tarihlerini kaçırabiliyor. Hatta bununla birlikte DGS ek tercih döneminde üniversiteye yerleşen adaylar için üniversite kayıt tarihleri çoktan geçmiş oluyor. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) az önce yaptığı açıklamada DGS ile üniversite kazanan adayların sonuçların açıklandıktan sonra 10 gün boyunca ek üniversitelere kayıt yaptırma hakkı verdiğini duyurdu. Yani normal üniversite kayıtları bitmiş bile olsa, DGS ile bir üniversiteye yerleşen öğrenci sonuçların açıklanmasının ardından 10 gün içinde kazandığı üniversiteye kayıt yaptırabilecek.

DGS Ek Tercih Günleri Ne Zaman Başlayacak?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) her sene olduğu gibi bu senede Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (YKS) ek tercih sonuçları sonrası DGS ek tercih günlerini başlatacaktır. YKS ek tercih günleri 3 gün sürmüştü ve yüksek ihtimalle DGS ek tercih günleri de üç gün sürecek. Önümüzdeki hafta açıklanması beklenen YKS ek tercih sonuçları sonrası en fazla 2 gün içinde DGS ek tercihleri de başlayacaktır.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022