DGS Öğrencileri Üniversitelere Nasıl Kayıt Yaptıracak?

DGS öğrencileri üniversitelere nasıl kayıt yaptıracak? Üniversite kayıt günlerini kaçıran adaylar ne yapacaklar? DGS öğrencilerine ek kayıt süresi tanınacak mı? İşte haberimizin detayları…

DGS Öğrencileri Üniversitelere Nasıl Kayıt Yaptıracak?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) az önce DGS öğrencileri için önemli bir açıklama yaptı. Biliyoruz ki Dikey Geçiş Sınavı  (DGS) tercih sonuçları, YKS tercih sonuçlarına göre daha geç bir sürede açıklanıyor. Bunun yanı sıra üniversiteler kayıt günlerini YKS tercih sonuçlarının açıklandığı tarihe göre başlatıyor. Buda DGS öğrencileri için erken bir tarih oluyor.

DGS öğrencileri üniversitelerin normal kayıt tarihlerini kaçırabiliyor. Hatta bununla birlikte DGS ek tercih döneminde üniversiteye yerleşen adaylar için üniversite kayıt tarihleri çoktan geçmiş oluyor. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) az önce yaptığı açıklamada DGS ile üniversite kazanan adayların sonuçların açıklandıktan sonra 10 gün boyunca ek üniversitelere kayıt yaptırma hakkı verdiğini duyurdu. Yani normal üniversite kayıtları bitmiş bile olsa, DGS ile bir üniversiteye yerleşen öğrenci sonuçların açıklanmasının ardından 10 gün içinde kazandığı üniversiteye kayıt yaptırabilecek.

DGS Ek Tercih Günleri Ne Zaman Başlayacak?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) her sene olduğu gibi bu senede Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (YKS) ek tercih sonuçları sonrası DGS ek tercih günlerini başlatacaktır. YKS ek tercih günleri 3 gün sürmüştü ve yüksek ihtimalle DGS ek tercih günleri de üç gün sürecek. Önümüzdeki hafta açıklanması beklenen YKS ek tercih sonuçları sonrası en fazla 2 gün içinde DGS ek tercihleri de başlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!