Pazar, Mayıs 26, 2024
Ana SayfaEğitimHiperaktivite Nedir?

Hiperaktivite Nedir?

Hiperaktivite nedir? Hiperaktivite belirtileri nelerdir? Hiperaktivite kötü bir şey midir?

Hiperaktivite Nedir?

Hiperaktivite nedir? Dikkat eksikliği ve hiperkativite bozukluğu, çocukların okul öncesi döneminde ve okul sonrası döneminde sosyal ve eğitim hayatını olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar dikkatini toparlamakta veya bir yerde sabit durmakta zorlanabilirler.  DEHB (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu)  olan bazı çocuklar sadece ev hayatı değil aynı zamanda okul hayatlarında da birçok  sorunla karşılaşabilirler.

DEHB (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) sahip olan çocuklar arkadaş edinmekte zorluk çekerler. Okul hayatlarında ise bu hastalığa sahip çocukların diğer çocuklara oranla konsantre olmaları ve olaylar karşısında verdikleri tepkiler oldukça farklılık göstermektedir. Öğretmenlerinin sordukları sorulara parmak kaldırmadan direkt cevap verebilir.

Hiperaktivite nedir? DEHB (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) sahip olan çocuklarda görülen diğer bir özellik ise  unutkan olmalarıdır. Hayal dünyaları geniştir , bu çocuklar hayal kurmaya meyillidirler. Ödevlerini yapmakta zorluk yaşamakla beraber farkında olmadan çok konuşabilirler ve konuşan birinin sözünü kesebilirler.

DEHB (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) olan çocuklarda genellikle endişeli,  öfkeli ve üzgün bir ruh hali gözlemlenmektedir. Fakat unutulmaması gereken en önemli noktalardan biri ise  DEHB’nin (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) tedavi edilebilmesidir.

Hiperaktivite nedir? Hiperaktivite tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tedavinin de iyi bir sonuç verebilmesi için de erken teşhis büyük bir önem taşımaktadır .DEHB bir çocuğun doğarken sahip olduğu bir şeydir. Başkalarından bulaşabilecek grip gibi bir hastalık değildir. Bir çocuğun DEHB olan bir akrabası var ise DEHB ile doğma ihtimali daha yüksektir.

Peki gelelim şimdi de DEHB (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) nin tedavi yöntemlerine ;

  1. Bebekken ağlamasına izin verin! Eğer bir bebek daha önce acı gibi olumsuz bir duygu içerisinde hiç bırakılmaz ise  bununla nasıl baş edeceğini bilemiyor. Bu  da çocuklarda aşırı hareketlilik (ya da parmak emme, tırnak yeme) duyguları kontrol altında tutmanın bir yolu haline geliyor.
  2. Bir çocuğun duygularını ifade etmesinde ona yardımcı olun ! Anne-babaların çocukların hangi duygu olursa olsun (gülmek, ağlamak,  gibi) kendilerini ifade etmelerine teşvik etmesi olası hiperaktivite , parmak emme, tırnak yeme gibi azaltabiliyor.
  3. Sabırlı ve profesyonel birinden mutlaka destek alın ! Çünkü bu süreçte uzmanlar tarafından destek alınması durumu atlatmada çok yardımcı olacaktır.
Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022