Perşembe, Eylül 21, 2023
Ana SayfaYaşamİnaktif Aşılar Omicrona Karşı Daha Etkili

İnaktif Aşılar Omicrona Karşı Daha Etkili

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener yaptığı açıklamada Omicron varyantına karşı inaktif aşıların daha etkili olabileceğinin açıklamasını yaptı. İnaktif aşıların mRNA aşılara karşı farklarını ve ülkemizdeki hangi aşıların inaktif aşılar olduğunu öğrenmek istiyorsanız ‘mRNA ve İnaktif Aşılar Arasındaki Fark Nedir?‘ yazımızdan okuyabilirsiniz. İşte haberimizin detayları…

İnaktif Aşılar Omicrona Karşı Daha Etkili

Omicron Varyantından sonra herkes aşıların bu varyanta karşı ne kadar koruma sağladığını araştırmaya başlamıştı. Aşı şirketleri bu konu hakkında çalışmalar yaparken Omicron Varyantı hızla yayılmaya devam ediyor. Dünyanın birçok yerinde görülen ve hızla yayılan Omicrona karşı aşılar büyük önem taşıyor.
İnaktif Aşılar Omicrona Karşı Daha Etkili
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener Omicrona karşı ne tür aşıların daha etkili olabileceğine karşı açıklamalar yaptı. Omicrona karşı edindikleri ilk izlenime göre konuşan Prof. Dr. Alper Şener, Omicrona karşı inaktif aşıların daha etkili olduğunu söyledi.

Aşılar Omicron Varyantına Karşı Ne Kadar Koruyor?

mRNA aşıları Spike adı verilen proteinine karşı bir antikor üretirken İnaktif aşılar ise N ve M harfleriyle adlandırılan proteinlere karşı antikor üretir. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener’in açıklamasına göre ise inaktif aşılar Omicron Varyantına karşı daha etkili olabilir.

Ülkemizdeki İnaktif Aşılar

Biontech zaten hepimizin bildiği gibi mRNA aşıdır. Sinovac ve ülkemizin kendi aşısı olan TURKOVAC inaktif aşılardır.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm on 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm on 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek on 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi on 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs on 2022 LGS Zor mu Olacak?