Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaYaşamJames Dean’in Lanetli Arabası

James Dean’in Lanetli Arabası

Sizce bir araba lanetli olabilir mi? Gerçekten lanet diye bir şey var mı? Dönemin ünlü aktörlerinden olan James Dean’in arabasının kendisi kadar tanınıyor olmasının altında inanılmaz hikayeler var. Hadi gelin bugün sizlerle James Dean’in lanetli arabasını ve neden bu kadar çok bilindiğini anlatalım…

James Dean’in Lanetli Arabası

Sizce bir araba kaç kişi için zararlı olabilir? James Dean’in sahip olduğu araba, bildiğiniz bütün arabalardan ayıran farklı bir özelliğe sahipti. James Dean ve burayı alan kişiler çok farklı şeylerde yaşadılar. İşte bu arabayı diğer arabalardan ayıran ve lanetli lakabını almasına sebep olan yaşanmış şeyler!

James Dean Kimdir?

James Dean 8 Şubat 1931 tarihinde İndiana’da doğdu. Üniversite yaşı geldikten sonra Santa Monica College kabul edildi ve Kaliforniya Üniversitesi’ne geçiş yapar drama bölümün okudu. Drama bölümüne geçmesi onun hayatını tümünden etkiledi. James Whitmore’un drama atölyelerine katıldı ve sonrasında tiyatro ve dizilerde rol almaya başladı. Daha büyük roller için New York’a gitti ve New York’a gitmesi büyük oyunculu kariyerinin başlangıcı oldu.

1952 yılında “Actors Studio” ya katılarak dünyaca ünlü Marlon Brando, Julie Harris, Mildred Dunnock gibi oyuncularla çalışma fırsatı buldu. Buradaki çalışmalarından sonra ilk filminde rol aldı. “The Immoralist” adlı Brodway oyunu kendisine Bloom Ödülünü “En İyi Yeni Oyuncu” kazandırdı. Bu ödüllü bütün dikkatleri üstüne çeken James, Warner Bros’un “East of Eden” filminde yer aldı.

Birçok önemli projede yer alan James Dean 1955 yılında tarihini en çekici 100 yıldızı arasına girdi. Sadece bir başrol filmi ile Oscar’a aday gösterilmiş çok az sayıdaki oyuculardan bir tanesi oldu.

1955 yılında “Rebel Without A Cause” adlı filmi kendi kariyerindeki en önemli filmlerden bir tanesi oldu. Bu filmde James Dean’in canlandırdığı Jim Stark karakteri dönemin asi genç imajını oluşturmasıyla gençlerin örnek aldığı biri haline geldi.

30 Eylül 1955’de Porsche 550 Spyder ile yaptığı kaza sonrası hayata veda etti. Arabanın lanetli hikayesi de işte tam bu zamandan sonra başladı.

James Dean’in Lanetli Arabası

Porsche 550 Spyder Kendisi İçin Özel Üretildi

James Dean kariyerinin parlak zamanında tam 24 yaşındaydı. O yaştaki her genç gibi kendisi de spor arabalara oldukça düşkündü. Genç yaşta elde ettiği servetle kendisine özel bir araç yaptırmak istedi. Tüm zamanların en ünlü spor araba markalarından bir tanesi olan Porsche onun için özel bir araba tasarladı ve bu araba Porsche 550 Spyder’di.

James Dean arabayı teslim alırken arabayı kendisine teslim eden kişi ‘Bu araba çok sinsi gözüküyor bunu kullanırken dikkatli ol.’ demişti. James Dean arabasını teslim aldıktan 1 ay sonra o arabayla kaza yapıp hayatını kaybetti.

James Dean’in Lanetli Arabası

Kazadan Sonra Araba Herkese Zarar Vermeye Başladı!

Kaza sonrası arabanın bulunduğu yerden çekilmesi için bir çekici çağırıldı. Arabayı taşıyan çekici arabayı taşırken kaza yaptı ve şoför yaralandı. Araba bir şekilde bir tamirhaneye çekildi. Kazalar tamirhanede de devam etti. Arabaya tamir etmeye çalışan tamircinin üzerine Porsche 550 Spyder’in motoru düştü ve tamir etmeye çalışan tamircinin iki ayağının da kırılmasına sebep oldu.

Arabanın motoru özel olarak üretildiği için bir kişinin dikkatini çekti ve bu arabanın motorunu satın almak istedi. Bu kişi arabanın motorunun gerekli tamirlerini yaptırarak sonrasında satın aldı. Arabanın motorunu satın alan kişi motoru bir arabaya taktı. Kısa bir süre sonra bu kişi, motoru taktığı araba ile kaza yaparak hayatını kaybetti.

Sonrasında bu araçta bir tamirhaneye götürüldü. Fakat götürüldüğü tamirhanede yangın çıktı. Aracın verdiği zararlar bir türlü sona ermiyordu. Bu yüzden ona James Dean’ın “Lanetli Arabası” lakabı takıldı. Araç sergilenmek üzere konteynere konuldu ve taşınıldığı esnada kayboldu. Araç bulunduktan sonra ise parçalar ayırıldı. Günümüzde aracın parçaları nerede olduğu tam olarak bilinmese de James Dean’ın arabasının Lanetli Arabası halen gizemini koruyor.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022