Çarşamba, Ekim 4, 2023
Ana SayfaYaşamDedikodu Kulakları Çınlatır mı?

Dedikodu Kulakları Çınlatır mı?

Dedikodu kulakları çınlatır mı? Her dedikodu yapıldığında kulaklarımızın çınladığı düşünülür. Fakat durum bu kadar basit ve hayalperest bir durum değil. Hadi gelin sizlerle bu konunu detaylarını konuşalım…

Dedikodu Kulakları Çınlatır mı?

Dedikodu yapıldığı zaman dedikoduda ismi geçen kişinin kulaklarının çınladığını söylenir. Kulaklarımız da gerçekten çınlama meydana gelir. Peki bunun sebebi hakkımızda konuşuluyor olması mıdır?

Aslında bunların hepsi tamamen yalan. Birisi hakkımızda konuştuğu zaman kulaklarımız çınlamaz. Kulaklarımızın çınlıyor olmasının mantıklı ve biyolojik açıklaması vardır. Kulak çınlamasının biyolojik adı Tinnitus’dur.  Kulak çınlaması ciddi sorunlara sebebi r veya bazı sorunların belirtileri olabilir. Normal şartlarda kulak çınlaması iç kulağımızda bulunan ve beyne ses sinyallerini gönderen kıl ve benzeri küçük yapıların bir uyaran olmasa bile titremesinden kaynaklanıyor. Dolayısıyla bir ses kaynağı olmasa bile sanki ses varmış gibi bir çınlama duymamıza sebep oluyor. Bunun birkaç dakika sürmesi bir soruna işaret değildir. Ama sürekli çınlama duyuyorsanız kulak zarınız zedelenmiş olabilir. Benzer şekilde kulaklarımızın kirden dolayı tıkanması ve anormal tansiyon, alerji, kulak enfeksiyonu, aldığınız bazı ilaçlar ve hatta bazı yiyecekler bile kulak çınlamasına sebep olabilir.

Yani kısaca baktığımız zaman kulak çınlamasının mantıklı birçok açıklaması vardır. Dedikodu kulak çınlaması için uydurulan bir inanıştır. Kulağınızın çınlıyor olması hakkınızda dedikodu yapıldığını göstermez, sizin bir rahatsızlığa sahip olabileceğini gösterir. Yukarda da söylediğimiz gibi eğer kulak çınlamanız birkaç dakikadan fazla sürüyorsa bir doktora gözükmeniz sizin açınızdan oldukça iyi olacaktır.

Kaynak = Evrim Ağacı

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm on 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm on 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek on 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi on 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs on 2022 LGS Zor mu Olacak?