Cuma, Şubat 23, 2024
Ana SayfaYaşamKara Delikler Nasıl Oluşur?

Kara Delikler Nasıl Oluşur?

Kara Delikler Nasıl Oluşur? Kara delikler… Evrendeki en büyük oluşumlardan biri. Yıldızları, dünyaları hatta ışığı bile yutan kozmik yapılar. Peki bu Kara Delikler nasıl oluşur? Neden bu kadar tehlikeli yapılardır? Dünyamızın yakınında bir Kara Delik olursa ne olur? İşte yazımızın detayları…

Kara Delikler Nasıl Oluşur?

Kara Delikler Nasıl Oluşur? Evren sonsuz büyüklüğe sahip. Ve bu sonsuz büyüklüğün içinde milyonlarca yıldız, galaksi ve daha belki de bilmediğimiz bir çok oluşum var. Bunlar biri de Kara Delikler. Kara Delik ölmüş bir yıldızın kalbinden oluşan kozmik bir yapıdır. Her yıldızın bir ömrü vardır. Dünyamız da bir yıldızdır. Yıldızlar ömürlerinin sonuna geldikleri zaman çekirdeklerindeki kütle çekim merkezini dengeleyemezler. Dengeleyemedikleri için merkeze doğru çekim başlar. Bütün kütle tek bir noktaya çekilir.

Sonrasında büyük bir patlama meydana gelir ve ömrü bitmiş olan yıldız yok olur. Yeni bir oluşum olmuştur. Bu oluşuma Kara Delik diyoruz. Artık etrafındaki her şeyi içine çeken korkutucu bir kozmik yapı oluşmuş olur. Kara delikler bazen o kadar büyük olabiliyor ki, Güneş dediğimiz devasa yıldızın bile milyarlarca katı büyüklüğünde olabilir.

Kara Delikler Neden Tehlikelidir?

Kara delikler etrafında ne varsa içine çekebilme özelliğine sahiptir. Yıldız, güneş, galaksi hatta ışık bile ondan kaçamaz. Kara deliklerde zaman kavramı diye bir şey yoktur. Hatta bazı bilim insanları, Kara deliğin yakınında geçireceğiniz 2 dakikanın gerçek Dünya’da 100 yıla eşit olabileceğini söylüyor. Kara deliğin içinde tam olarak ne var kimse bilmiyor. Bazı bilim insanları onun bir geçit olduğunu ve paralel bir evrene açılabileceğini söylüyor. Hatta bazıları, kara delik her şeyi yuttuğu için ölen insanların bile kara deliğin diğer tarafında olabileceğini düşünüyor.

Dünyamıza Yakın Bir Kara Delik Oluşsa Ne Olur?

Aslında bu sorunun cevabını hepimiz biliyoruz. Hayatın sonu.. Bazı bilim insanlarına göre kıyamet dediğimiz günün bir kara deliğin bizine içine çekmesiyle oluşabileceğini söylüyor. Dünyamıza yakın bir kara delik oluşursa eğer, hayatımızın sonuna gelmiş oluruz. Çünkü bilim insanları hala bunun için herhangi bir çözüm bulmuş değil. Bulabilecek gibide gözükmüyor. Çünkü tam olarak ne olduğunu bilmediğimiz bir oluşumun, çözümünü bulmamız imkansızdır.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022