Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaEğitimYKS Tercihleri Nasıl Yapılmalı?

YKS Tercihleri Nasıl Yapılmalı?

Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (YKS) 26 Haziran ve 27 Haziran günleri yapılmıştı. Sınavın yapılmasının ardından gözler sonuçların açıklanacağı güne döndü. Sonuçların açıklanmasını bekleyen üniversite adayları, tercihlerinin nasıl yapılması gerektiğini sormaya başladı. Peki Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (YKS) sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS tercihleri nasıl ve neye göre yapılmalı? İşte haberimizin detayları…

YKS Tercihleri Nasıl Yapılmalı?

26 Haziran – 27 Haziran olmak üzere Yükseköğretim Kurumlar Sınavı geçtiğimiz hafta gerçekleştirilmişti. 26 Haziran günü Temel Yeterlilik Testi (TYT), 27 Haziran günü ise Alan Yeterlilik Testi (AYT) uygulanmıştı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) akademik takvimine göre 2021 Yükseköğretim Kurumlar Sınavı 9 Ağustos 2021 tarihinde açıklanacak.

Sınav açıklandıktan sonra Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tercihlerin 5 Ağustos ile 13 Ağustos tarihleri arasında yapılacağını duyurdu. Günler netleştikten sonra öğrenciler tabi ki tercihleri nasıl yapmalarını gerektiğini merak eder oldu. Öncelikle tercih yaparken dikkat edeceğiniz ilk husus puanınız değil sıralamanızdır.

Bir sınav belirleyici olan puan değil sıralamadır. O sene sınavın zorluğuna göre ve sorunun kat sayı puanına göre, puanınız düşer yada artar. Mesela bu geçen sene 30 net ile 250 puan aldıysanız bu sene 30 nete 270 puan yada 230 puan alabilirisiniz. Fakat sıralamanız değişmez. Bu yüzden puanlara çok bakmamanızı tercih ederiz.

İkinci husus ise sıralamanızın 25 bin üstünden başlamanız olacaktır. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) bizlere 30 tercih hakkı sunuyor. Tercihleri yaparken sıralamanızın 25 bin üstünden yazmaya başlayarak tercih sıralamanızı oluşturabilirsiniz. Mesela 50 bin sıralamada iseniz. 25 bin sıralamada olan bölümlerden başlayın ve sona değil 75 bin sıralamada olan bölümlere doğru inin. Tercih listenizi bu şekilde tamamlayabilirsiniz.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022