Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaBiyografiNikola Tesla Kimdir? Ne Yapmıştır?

Nikola Tesla Kimdir? Ne Yapmıştır?

Nikola Tesla Kimdir? Ne Yapmıştır? Nikola Tesla.. Bizce bu ismi herkesin bilmesi gerekiyor. Neden mi? Çünkü şuan kullandığımız ve icat edilen neredeyse her teknolojide kendisinin bir katkısı vardır yada kendisi bulmuştur. Size biri bu icadı kim buldu derse, cevabı bilmiyorsanız bile Nikola Tesla deseniz, cevabınız %70 doğru çıkacaktır. Peki kim bu Nikola Tesla? Neden bu kadar önemli biri?

Nikola Tesla Kimdir? Ne Yapmıştır?

Nikola Tesla Kimdir? Ne Yapmıştır? Nikola Tesla. Dünyayı değiştiren adam. Şuan bizler elektriği kullanıyorsak onun sayesinde kullanıyoruz. Zamanının ötesinde ve ucuz elektriğin mucidi. Uzaktan kumandalı araçlar hatta arabalarda kullanılan tablonlar onun eseri. Radyolar, hidroelektrik santralleri ve sayamayacağımız bir çok buluş. Bir çok teknolojik eşyanın mucidinde başka bir isim yazabilir. Fakat neredeyse %80’nin temelini Nikola Tesla oluşturmuştur.

Nikola Tesla ” Elektriğin Efendisi’ 1856 yılında bir yaz ayında Hırvatistan’da doğdu. 7 yaşında iken atın üstünden düşen abisi vefat etti. Bu onun yaşadığı ilk travma oldu. Daha sonrasında 14 yaşında Matematik ve Fizik ile tanıştı. Bu yaşında Matematik ve Fiziğe olan ilgisi başladı. Daha sonrası hastalandı ve kolera oldu. Çok ağır bir şekilde atlatan ve neredeyse ölüm döşeğinde olan Nikola bu zamanda babasına eğer iyi olursa, mühendis olmak istediğini söyledi. Bunu söyledi, çünkü babası onun kendisi gibi bir papaz olmasını istiyordu. Nikola Tesla iyileşti ve babası da onun mühendis olmasını kabul etmişti.

Daha sonra Nikola Tesla Graz ve Prag’da okullara gitti. Kendini geliştiren Tesla Macaristan’da işe başladı. İşleri iyi gidiyordu ve yükseliyordu. Tam bu zamanlarda aklına bizim hayatımızı değiştirecek bir fikir geldi ve alternatif akım üzerinde çalışmalara başladı. O zamanlarda alternatif akım üzerinde bir çok bilim insanı çalışıyordu fakat bir sonuca varamıyordu. Bir gün denizde bir kumsala alternatif akım ile beslenen dönen bir manyetik alanın diyagramını çizdi. İşte bu her şeyin başlangıcı olan ilk yazılı belgeydi aslında. Kumlara yazılmış bir belge… Daha sonra tavsiyeler üzerine ABD’ye gitti. Orada Thomas Edison’un yanına gitti. O dönemde evlerde kullanılan elektrik doğru akım ile kullanılıyordu.  Doğru akımı anlatacak olursak, doğru akım tek yönde akar ve yüksek voltaj seviyesini koruyamaz ve enerji kaybını çok fazla arttır. Buda onun maliyetini arttır. O zamanlarda maliyeti fazla olduğu için elektriği sadece zengin insanlar kullanabiliyordu. Alternatif akımı anlatacak olursak, alternatif akım periyodik olarak akımın yönünü değiştirdiği için yüksek voltajı uzun mesafelere aktarmayı başarabilen bir sistem.

Thomas Edison doğru akımı geliştirmesi için Nikola Tesla’ ya 50 bin dolarlık bir teklif sundu. Bu teklifi kabul eden Nikola, kendi alternatif akımın indüksiyon motoruyla birlikte birleştirerek Thomas Edison’un isteği teknolojiyi çok üst düzey yerlere getirmiş oldu. Daha sonrasında Edison, Tesla’ ya vadettiği 50 bin doları ödemeyeceğini söyledi. Bunu duyan Tesla hemen istifa etti. Karnını doyurmak için bir çok işte çalıştı. Fakat bu uzun sürmedi. Geliştirdiği teknolojiye duyan George Westinghouse Tesla’ya yardım etmek istedi. Sonrasında yapılan anlaşmalarla ülkenin bir çok yerinde alternatif akım için çalışmalar başladı. Tabi bu sırada Edison doğru akımın daha güvenli ve alternatif akımın ise çok tehlikeli olduğunu insanlara anlatmaya çalışıyordu. Hatta bunu anlatırken bir fili bile alternatif akım ile öldürmüştü insanların gözleri önünde. Ama bu yaptıkları hiçbir işe yaramadı.

Aldığı destekle işlerine başlayan Tesla, kablosuz elektrik iletimi için çalışmalara başladı. Bunun içinde Tesla Bobinin icat etti. Yüksek gerilimli ve yüksek frekanslı bir sistem olan Tesla Bobini yüksek akım kaynağıydı. Bu icat elektriğin ve bir çok şeyin kablosuz olarak taşınmasına olanak sağlayacaktı. Bu çalışmalar devam ederken dünyanın en büyük bankalarından biri olan JP Morgan’ nın kurucusu ile bir anlaşma yaptı. Wardenclyffe Kulesi yapılmaya başlandı. Yatırımcılar Tesla’ nın gerçek amacının iyonosferi kullanarak insanlara güç aktarımı hatlar olmadan bedava elektrik dağıtmak istediğini öğrenince verdiği desteği anında kesti. Bu insanlığın kaderini değiştirecek bir olaydı. Çünkü Wardenclyffe Kulesi yarım kaldı. Bu kule tamamlanmış olsa şuan bizler bedava elektrik kullanacaktık hem de herhangi bir kablo kullanmadan. Daha sonra işleri hep ters gitti hatta çalıştığı laboratuvara bile el kondu.

1915 yılında Tesla, Edison ile birlikte Nobel Ödülüne layık görüldü. Fakat kendisine yanlış yapan bu insanla ödülü paylaşmayı reddetti. Bu durumlardan sonrada mali durumu geriye gitti. Ama kendisi ne olursa icatlarına ve tasarımlarına devam etti. Evlenmedi bir aile kurmadı ve hayatını sadece insanlık için adadı. Günümüzde kullandığımız bir çok teknolojinin babası Nikola Tesla 7 Ocak 1943’te bir otel odasında öldü. Fakat fikirleri ölmedi. Amerikan Birleşik Devletleri (ABD) onun dehasının çoktan farkındaydı. Nikola Tesla’ nın ölümünden sonra çalışmalarına ve belgelerine el kondu. Şunu biliyoruz ki Nikola Tesla’ ya gerekli maddi destek sağlansaydı şuan dünya çok daha farklı bir yer olurdu. Para kazanma arzusu hiç olmadığı için bir otel odasında cebinde kuruşsuz halde öldü. Edison’un kazandığı paranın yarası kadar parası olsaydı belki de çok çok daha fazla buluş yapabilirdi. Nikola Tesla… Dünya tarihinde gelmiş ve geçmiş en önemli insanlarından biri.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022