Pazartesi, Haziran 17, 2024
Ana SayfaYaşamOmicrona Karşı İlk Sonuçlar Geldi

Omicrona Karşı İlk Sonuçlar Geldi

Omicron Varyantının ardından Sinovac ve Biontech aşılarının ne kadar koruduğu ile alakalı tam olarak net bilgi olmasa da ilk sonuçlar gelmeye başladı. Sinovac ve Biontech Omicrona karşı koruma sağlıyor mu? Hangi aşı Omicrona karşı daha etkili? İşte haberimizin detayları…

Omicrona Karşı İlk Sonuçlar Geldi

Hong Kong Üniversitesi Mikrobiyoloji Departmanı 25 kişinin üstünde Omicron Varyantına karşı günümüzdeki aşıların ne kadar koruduğunu göstermek adına testler yaptı. Omicronun ilk kez gözükmesinden bu yana yaklaşık 1 ay geçti. Yeni mutasyonlu virüsün hayatımıza girmesi ile birlikte aşıların ne kadar koruyacağı sorgulanmaya başlandı.

İlk yapılan testlerde Omicronun çok daha hızlı bulaşabildiği saptandı. Durum böyle olunca Biontech ve Sinovacın bu yeni varyanta karşı ne kadar antikor ürettiği merak konusu oldu. Hong Kong Üniversitesi Mikrobiyoloji Departmanı 25 kişi üstüne bu iki aşı ile ilgili çalışmalar başlattı.

Sinovac Omicrona Karşı 0 Antikor Üretti

İlk açıklamalara göre 25 kişinin üstüne yapılan testler sonucun Sinovacın Omicron varyantına karşı 25 kişinin, 25’inde de hiç antikor üretmediği sonucuna varıldı. Yani bu teste göre Sinovacın Omicrona karşı hiç koruma sağlamadığı ortaya atıldı.

Biontech tarafına geldiğimiz zaman ise 25 kişide yapılan testler sonucunda sadece 5 kişide Omicrona karşı yeterli antikorun üretildiği açıklaması yapıldı. Sonuçlara baktığımız bunlar kesin sonuç olmamakla birlikte sadece 25 kişinin üzerinde yapılan testlerin tam olarak gerçeği yansıtması zor.

Uzmanlar Üçüncü Doz Uyarısı Yaptı

Uzmanların yaptığı açıklamaya göre ne olursa olsun en kısa zamanda herkesin üçüncü doz aşılarını vurulması gerektiğini söyledi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022