Pazar, Mayıs 26, 2024
Ana SayfaEğitimÖSYM Tercih Kılavuzunda Hata Çıktı!

ÖSYM Tercih Kılavuzunda Hata Çıktı!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) geçtiğimiz günlerde Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için YÖK Atlası yani tercih kılavuzunu yayınlamıştı. Peki bu hata ne? Ciddi bir hata mı var? İşte haberimizin detayları…

ÖSYM Tercih Kılavuzunda Hata Çıktı!

Eğitim Uzmanı Salim Ünsal, geçtiğimiz günlerde yayımladığı 2021 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda büyük bir hata tespit etti. Tercih kılavuzundaki hata küçük gibi gözükse de aslıda tercih yapacak olan adaylar için büyük kafa karışıklığına sebep olabilir.

Kılavuzdaki hata ise şöyle, 2 yıllık bölümlerde yer alan puan ve sıralamalar kısmında, puan kısmı doğru fakat sıralama kısmı yanlış. Şimdi sıralama kısmı ne kadar yanlış olabilir diye küçük düşünebilirsiniz fakat yapılan hata yaklaşık 400 bin kişilik bir hata. Bu o kadar küçük bir hata gibi durmuyor.

2 Yıllık Bölümlerde Sıralamalar Yanlış Girilmiş

Eğitim Uzmanı Salim Ünsal yaptığı 2021 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu incelemesinde 2 yıllık bölümlerin sıralamalarının yanlış girildiğini belirtti. Örnek olarak açıklayacaksak, mesela iki yıllık bir bölümün sıralaması 1 milyon 100 bin. Tercih kılavuzunda ise bu bölümün sıralaması 1 milyon 480 bin olarak gözüküyor. Tercihleri sıralamaya göre yapan ve 2 yıllık bölüm düşünen öğrenciler için bu risk taşıyan bir olay.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022