Pazartesi, Haziran 17, 2024
Ana SayfaYaşamÖz Saygının Anahtarı Nedir?

Öz Saygının Anahtarı Nedir?

Öz saygının anahtarı nedir? Bir insanın kendine saygısı olması için neler yapmalıdır? Bir insanda öz saygı nasıl oluşur? Öz saygının anahtarları nelerdir? İşte yazımızın detayları…

Öz Saygının Anahtarı Nedir?

Öz Saygının Anahtarı Nedir?

Öz saygının anahtarı nedir? Öz saygı en basit hali ile kendimize saygı duymaktır. Kendimize duymadığımız saygıyı başkasından beklemek en büyük hatadır. Öz saygının 7 anahtarını sizler için derledik.

Herkesi Memnun Etmekten Vazgeç.

Bu hayatta herkes bir bireydir ve herkesin memnun olduğu şeyler farklıdır. Bu yüzden bir şeyi yaparken bu şey sizi memnun ediyorsa yapın, başkalarını memnun etmek için veya herkesi memnun etmeye çalışmayın.

“Hayır” Demekten Çekinme.

Birçoğumuz hayır demeye çekiniyoruz. Peki neden? “Ya üzülürse”, “Ya beni yanlış anlarsa”, “Ya onu kırarsam”. Peki ya siz? Sırf karşıdaki insanın dediği olsun diye istemediğiniz bir şeyi yapmanız kendinize olan saygıyı yitirmenize sebep olur. Her şeye evet demek zorunda değilsiniz. Hayır demeyi de kesinlikle bilmelisiniz.

Yanlış Geliyorsa Yapma.

Size doğru gelen şey bir başkasına yanlış gelebilir. Aynı zamanda başkasına doğru gelen şey size yanlış gelebilir. Ya bu konu tamamen görecelidir. Bu yüzden eğer size göre yanlışsa, karşıdaki insana göre doğruda olsa o şeyi yapmamalısınız ve kendi düşüncelerinize saygı duymalısınız.

Öz Saygının Anahtarı Nedir?

Kendi Hakkında İyi Konuş.

Kendinizi anlatırken sakın küçümseyici bir dil ile konuşmayın. Karşınızdaki insanı kendinizden üstün görmeyin ve karşınızdakinin sizden bir farkı olmadığını benimseyin.

Kontrol Edemeyeceğin Şeyleri Bırak.

Bu hayatta her şeyi kontrol edemeyiz. Kontrol edemediğiniz şeyler size zamanla zarar verir ve değersiz hissettirir. Bu yüzden kontrol edemediğiniz laf geçiremediğiniz, kendi fikirlerinizin önemsenmediği ortamlardan ve kişilerden uzak durmak sizin için iyi olacaktır.

Sana İyi Gelmeyenlere Veda Et.

Herkes yada her şey insana iyi gelmeyebilir. Bazı şeyler bu hayatta insana yük olur ve bu yükü sonsuza kadar sırtınızda taşımak zorunda değilsiniz. Zamanı geldiği zamanda bazı şeylere veya kişilere arkanızı dönüp yolunuzda ilerlemeye devam etmeyi bilmelisiniz.

Kendini Kabul Et, Kendine Nazik Ol.

Yukarda da söylediğimiz gibi herkes birbirinden farklıdır. Dünyada ki herkesin kendine göre özellikleri vardır. İyi yada kötü. Kendinizi, kendi özelliklerinizle kabul edin ve bir başkası için değişmeye çalışmayın. Kendinizde gördüğünüz iyi şeyleri daha iyi, kötü şeyleri ise düzeltmeye çalışın ve bu yolda kendinize her zaman nazik olun ve zaman tanıyın.

Kaynak = Eğitim Baykuşu ve ÇEBİ Evlilik ve İlişki

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022