Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaYaşamRusya Ukrayna Savaşında Montrö Boğazlar Antlaşması Neden Önemli?

Rusya Ukrayna Savaşında Montrö Boğazlar Antlaşması Neden Önemli?

Rusya Ukrayna Savaşında Montrö Boğazlar Antlaşması Neden Önemli? Rusya Ukrayna savaşının başlaması ile boğazlardan savaş gemilerinin geçeceği konuşulmaya başlanmıştı. Peki bu olacak mı? İstanbul Boğazı’ndan Rusya savaş gemileri geçebilecek mi? İşte haberimizin detayları…

Rusya Ukrayna Savaşında Montrö Boğazlar Antlaşması Neden Önemli?

Rusya Ukrayna Savaşında Montrö Boğazlar Antlaşması Neden Önemli? Rusya ve Ukrayna savaşı ile birlikte Ukrayna ülkemiz olan Türkiye’den boğazları kapatmasını istemişti. Bu istekten sonra herkes Rusya savaşa gemilerinin İstanbul Boğazı’ndan geçebileceğini düşünmeye başlamıştı. Fakat unuttukları bir konu var. Oda Montrö Boğazlar Antlaşması.

Montrö Boğazlar Antlaşması Türkiye için İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kontrolünü tamamen bırakan uluslararası antlaşmadır. Bu antlaşma ile Türkiye boğazdan geçmek isteyen savaş gemileri için düzenleme yapma hakkına sahiptir. Bu antlaşma ile Türkiye boğazlar üzerinde tam yetkiye sahiptir.

Rusya ve Ukrayna savaşında Ukrayna’nın isteği üzerine bu antlaşma tekrardan gün yüzüne çıktı. Halen geçerliliği bulunan bu antlaşmanın özellikle 18. ve 19. maddeleri büyük önem taşıyor.

Montrö Boğazlar Antlaşmasının 19. Maddesi = Savaş zamanında, Türkiye savaşan değilse, savaş gemileri yukarıda belirtilen koşullar içinde, Boğazlarda tam bir geçiş ve gidiş-geliş (ulaşım) özgürlüğünden yararlanacaklardır.

Montrö Boğazlar Antlaşmasının 20. Maddesi = Saldırıya uğramış bir Devlete ve Türkiye’yi bağlayan bir karşılıklı yardım antlaşması gereğince yapılan yardım durumları dışında savaşan herhangi bir Devletin savaş gemilerinin Boğazlardan geçmesi yasak olacaktır.

Montrö Boğazlar Antlaşmasındaki maddelere baktığımız zaman Türkiye bu sözleşme ile savaşlarda tamamen tarafsız kalabiliyor. Yıllar önce yapılan bu sözleşme günümüzde halen önemliliğini koruyor.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022