Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaYaşamSürekli Acıkıyorum Ne Yapmalıyım?

Sürekli Acıkıyorum Ne Yapmalıyım?

Sürekli Acıkıyorum Ne Yapmalıyım? Neden sürekli acıkıyoruz? Sürekli açlık hissi neden oluşur? Sürekli acıkıyorum ne yapmalıyım? Neden tokluk hissi olmuyor? Yemek yediğim halde hemen acıkıyorum bunun sebebi nedir?  Yemek yedikten sonra doyduğumuzu hissetsek bile bir süre acıkıyoruz hem de hiç yemek yememiş gibi. Gelin bugün sizinle bu konuyu konuşalım.

Sürekli Acıkıyorum Ne Yapmalıyım?

Diyet yapan çoğu birey açlık hissinden ve bununla nasıl baş edeceğinden oldukça korkmaktadır. Açlık, vücudun enerjiye ihtiyacı olduğunu belirtme şeklidir ve kişinin hayatta kalmasına yardımcı olan fizyolojik bir durumdur. Yeterince yemek yedikten sonra beyne tokluk sinyalleri gönderilmekte ve açlık hissi genellikle geçmektedir. Ancak bazen kişi sürekli aç olduğunu hissedebilmektedir. Bu kişiler de yemek yediği halde doymama ve yemek yeme isteğinin gün boyunca devam etmesi gibi durumlar görülmektedir.

Sürekli Acıkıyorum Ne Yapmalıyım?

Açlık hissi genellikle düşük kalorili ve besin içeriği dengesiz olan yanlış diyet uygulamalarından kaynaklanmaktadır. Diyet ve yaşam tarzı değişikleri yapılarak sağlıklı alışkanlıklar benimsendiğinde açlık hissi azalmaktadır. Bununla birlikte, yeterli beslenildiği halde doymama ve sürekli aç hissetme, leptin direncine yeme bozuklukları gibi tedavi gerektirebilecek bazı tıbbi durumların da bir işareti olabilmektedir.

Doğal Yollarla Açlık Hissi Nasıl Giderilir?

Hızlı kilo verme amacı ile veya bilinçsiz olarak günlük alınması gereken kalori miktarının çok fazla kısıtlanması, yanlış besin seçimleri, detoks diyetleri gibi pek çok yanlış uygulama açlık hissine neden olmaktadır. Bu yanlış uygulamaların düzeltilmesi açlık hissinizi doğal olarak giderecektir.

İşte Doğal Yollarla Açlık Hissi Giderme Yöntemleri

Kaliteli protein kaynakları yeterli miktarda tüketilmelidir.
Günlük alınması gereken kalori miktarı gereğinden çok fazla kısıtlanmamalıdır. Bu durum açlık krizine neden olabilmektedir.

Kuru baklagiller, sebze ve meyveler, kompleks tahıllar gibi lif içeriği yüksek besinler daha uzun sürek tokluk hissi verdiği için tercih edilmelidir.

Genellikle diyet döneminde yüksek kalori içeriği nedeniyle yağ miktarı kısıtlanmalıdır. Ancak uzun süre tokluk hissi vermesi nedeniyle günlük beslenmede sağlıklı yağlara mutlak yer verilmelidir.

Zayıflamak amacı ile içilen detoks suları daha  aç hissetmenize neden olabilir. Katı yiyecekler daha fazla çiğneme gerektirmesin nedeniyle tokluk hissini arttırdığı için diyet döneminde daha çok tercih edilmelidir.

Fizyolojik olarak açlık ve susama hissini ayırt etmek bazen mümkün olmadığı için susamam hissi olmasa dahi gün içinde bol bol su içilmelidir.

Tokluk sinyali beyne geç ulaştığı için yemekler yavaş yenmeli ve lokmalar iyice çiğnenmelidir.

Düzenli egzersiz yapmak açlık hissini azaltırken tokluk hormonu seviyelerini arttırmaktadır.

Bel çevresinde oluşan yağlanma Nöropeptid Y hormonunu arttırmaktadır. Bu hormon ise iştahı artırmaktadır. Bu nedenle bel çevresinde verilen kilolar iştahı ve açlık hissini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Yeterli miktarda ve kaliteli uyku açlık hissini azaltmaktadır.

Aşırı stres kortizol hormonu seviyelerini ve dolayısıyla açlık hissi artırmaktadır. Günlük yaşantınızdan stres faktörlerini azaltmak açlık hissinizin de azalmasına yardımcı olacaktır.

Eğer açlık hissiniz, sadece belirli besinlerle karşı ise (örneğin şeker içeriği yüksek gıdalar gibi) açlığınız fizyolojik değil psikolojik bir durumdan kaynaklı olabilir. Bu gibi durumlarda psikolojik destek almanız faydalı olacaktır.
Bununla birlikte, açlık vücudun doğal bir tepkisidir ve kişi herhangi yanlış bir uygulama olmadan da kendini aç hissedebilir. Bu gibi durumlarda açlık hissiniz gidermek yerine gerçekten aç olduğunuzu kabul edip sağlıklı bir öğün ile açlık hissinizi giderebilirsiniz.

Bitkisel Yollarla Evde Açlık Hissi Giderme Yolları

Bitkilerin açlık hissini gidermeye yardımcı olup olmayacağın insanlar tarafından oldukça merak edilmektedir ve bu alanda yapılan çalışmalar gün geçtikçe artmaktadır. Yapılan bir çalışmada, acı biberdeki kapsaisinin ve tatlı biberdeki kapsiatın açlık hissini azaltmaya yardımcı olabileceği kanıtlanmıştır. Ancak bu etkiler tüm çalışmalarda görülmemiştir.

Başka bir çalışmada ise sıcak suda seyreltilmiş 2 gram zencefil tozunun, kahvaltıda tüketilmesinin, yemekten sonraki açlık hissini azalttığı bulunmuştur. Bununla birlikte, bu iki araştırmada küçük çaplıdır ve kesin bir öneride bulunmadan önce insanlar üzerinde yapılacak olan daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Günümüzde açlık hissini azaltmanın yolu, sağlıksız ve yanlış diyet uygulamalarından kaçınarak yeterli ve dengeli beslenmekten geçmektedir. Açlık hissinizi bastırmak yerine, bu hissin hangi durumlardan kaynaklandığını tespit etmek için bir uzman desteği almanız önemlidir.

Bu bilgilerin kaynağı= instagram @ilacsızyasiyoruz

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022