Pazartesi, Haziran 17, 2024
Ana SayfaEğitimÜniversite Sınavına Çalışmaya Ne Zaman Başlamalıyız?

Üniversite Sınavına Çalışmaya Ne Zaman Başlamalıyız?

Üniversite sınavına çalışmaya ne zaman başlamalıyız? Üniversite sınavına nasıl çalışılmalı? Evden üniversite sınavına nasıl çalışabiliriz? İşte haberimizin detayları…

Üniversite Sınavına Çalışmaya Ne Zaman Başlamalıyız?

Herkesin hayalin bir üniversite ve meslek vardır. Bunun için tabi ki önce üniversite sınavına girmemiz ve yeterli sonucu almamız gerekiyor. Üniversite sınavları eğitim ve öğretim yılının sonunda Haziran ayında yapılıyor. Üniversite sınavındaki konuları ele aldığımız zaman aslında üniversite sınavına liseye (9. sınıfa) başladığımız günden itibaren okulda gördüğümüz dersleri tekrar ederek Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’na (YKS) hazırlıkları başlatmış oluyoruz. Ama biz şuan 11. sınıftan 12. sınıfa geçen ve daha önce YKS için çalışmaya başlamayan bir öğrenciyi ele alacağız.

Öncelikle şunu söyleyelim YKS için lise hayatınız boyunca düzenli bir çalışma ile hazırlanmanız en doğru ve sizi en az yıpratacak yoldur. Çünkü böyle olduğu zaman 12. sınıftayken sadece 12. sınıf konularını öğrenmeye çalışırsınız ve diğer sınıf konularını tekrar edip YKS’ ye bütün konular aklınızda girmiş olursunuz. ‘Ben daha dün ne yediğimi hatırlamıyorum geçen senelerde gördüğüm konuları nasıl hatırlıyım?’ diyenlerde olacaktır. Merak etmeyin son sınıfta da YKS için gerekli çalışmayı yapıp yeterli düzeye gelebilirsiniz.

11. Sınıftan 12. Sınıfa geçtiğiniz ve artık yaz tatilindesiniz. Aslında tam bu noktada üniversite sınavına hazırlanmaya başlamalısınız. Üniversite sınavı Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) olmak üzere 2 bölümden oluşur. TYT kısmı 9.sınıf ve 10. sınıfta gördüğünüz yerler ağırlıklı olarak sorulur. Yani siz yaz tatilinde üniversite sınavına çalışmaya başlayarak eski konularını tekrar edip okulları açılıncaya kadar TYT konularını bitirebilirsiniz. TYT konuları bittikten sonra okulla birlikte 12. sınıf konuları öğrenip AYT için hazırlıklara başlamalısınız.

AYT konularını çalışıp öğrenirken, boş olduğunuz zamanlarda tabi ki yazın bitirdiğiniz TYT konularını tekrar etmelisiniz. Bir bilgi tekrar edilmezse unutulur. Bu yüzden tekrar edip test çözmeyi asla unutmayın. Bunanla birlikte alacağın kurslar sizin faydanıza olacaktır. Destekleyici kurslarla birlikte sizin gayretiniz üniversite sınavında size mutlaka başarıyı ve hedeflediğiniz üniversite ve bölümü getirecektir. Bunlardan daha öncesinde ise önemli bir konu daha var. Ders çalışma isteği. Eğer ders çalışma isteğiniz yoksa aşağıdaki yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Ders Çalışma İsteği Nasıl Gelir?

Özellikle küçüklük yaşlarımızda bu sorun hayatımıza girer. Bütün günümüz boş olsa daha ders çalışma isteğimiz bir türlü gelmez. Gelse bile heves gibi olur. Otururuz 30 dakika çalış geri kalkarız o masanın başından. Peki kalıcı olarak ders çalışma isteğimiz nasıl gelir? Ders çalışma alışkanlığı nasıl edinebiliriz? Gelin bugün sizlerle bunu konuşalım.

Ders çalışmak herkesin korkulu rüyası gibi. Ders çalışmak için masanın başına geçersiniz ama orada bir hapishane gibi hissedersiniz ve geri kalkmak istersiniz. Aslında bu gayet normal. Ders çalışma isteğinizin gelmesi için öncelikle sizin ders çalışma alışkanlığı kazanmanız gerekiyor. Bunu bir güne değil bir aya hatta aylara yaylamalısınız. Bizlerde ders çalışırken sıkılan insanlardık. Üşengeçlik, erteleme gibi bir çok ortak huyumuz var. Ama bunların önüne iki şey ile geçebilirsiniz. Hayaller ve hedefler..

Öncelikle bir hayaliniz olması gerekiyor. İleride ne olmak istiyorsunuz nasıl bir işiniz nasıl bir hayatınız olmasını istiyorsunuz. Hayalini kurduktan sonra bu hayal sizin hedefiniz olmalı ve en önemlisi bunu ne kadar istediğiniz. Çünkü biliyoruz ki bir insan bir şeyi ne kadar çok isterse, onu yapmak için o kadar çabalar. Bunu bir oyun oynayan çocuk gibi düşünebilirsiniz. Bir oyunu oynamaya başladığınız zaman onda iyi olmayabilirsiniz. Ama her gün bilgisayar karşısında vakit geçirip oyun oynarsanız bir süre sonra çok daha iyi oynadığınızı fark edersiniz. Aslında buda aynı. İleride hedeflerinizi gerçekleştirmek için, çok ders çalışmalısınız ve her gün düzenli kitap okumalısınız.

Eğer siz bir şeyi gerçekten çok isterseniz, o istek size ders çalışma alışkanlığı da kazandıracaktır. İyi bir hedef iyi bir okul. Biliyorsunuz ki bunlar sizin ne kadar ders çalışıp emek verdiğinize bağlıdır. Hayalini kurduğunuz okul içinde masa başında ne kadar çok vakit geçirip ders çalışırsanız o hedefinize o kadar yaklaşmış olursunuz. Bilimsel olarak konuşmak gerekirse, yapılan araştırmalara göre bir insanın alışkanlık kazanması için 21 gün gerekiyor. Yani siz 21 gün boyunca sürekli ders çalışırsanız 22. gün sıkılmadan kendi kendine oturup çalışmaya başlayabilirsiniz. Buda size ders çalışma alışkanlığını kazandığınızı gösterir.

Ders Çalışırken Hedeflerinizi Ve Hayallerinizi Düşünün

Bir hedefe ulaşırken bu yol her zaman zahmetlidir. Sizin de hayaliniz kurduğunuz hedefe ulaşmak için ders çalışma gibi zahmetli bir yoldan geçmeniz gerekir. Ders çalışırken her zaman hedeflerinizi ve hayallerinizi düşünün. Böylelikle o masaya oturduğunuz zaman ders çalışma isteğinizde sizinle birlikte olacaktır ve sıkılıp o masadan kalkmayacaksınız. Umarım bu bilgiler siz okuyucularıma faydalı olur.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022