Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana SayfaEğitimYeni Arabalar Neden Güzel Kokar?

Yeni Arabalar Neden Güzel Kokar?

Yeni arabalar neden güzel kokar? Yeni arabalara hiç bindiniz mi? Yeni arabalara bindiğiniz zaman o farklı ve güzel kokuyu almışsınızdır. Peki sizce neden bu koku sadece yeni arabalarda oluyor? Bu kokuya sebep olan ne? Şirketler arabaların o şekilde kokması için bir parfüm mü kullanıyor? Gelin bugün sizler için bu konuya açıklık getirelim…

Yeni Arabalar Neden Güzel Kokar?

Yeni Arabalar Neden Güzel Kokar? Özellikle ülkemizde 0 bir arabaya binmek oldukça zor, fakat 0 arabaya bir çoğumuz binmişizdir. Sıfır alınan araçların kendine has farklı güzel bir kokusu vardır. Bazı kişiler bu kokunun parfüm olduğunu düşünebilir. Fakat bu sıfır araçlara özel üretilmiş bir parfüm değildir.

Arabanın güzel kokmasına sebep olan şey uçuşkan organik kimyasallar. Bu kimyasallar oda sıcaklığında buharlaşamaya meyillidir. Arabanın üretim hattında Toluen, Etil Benzen, Stiren, Ksilen, Trimetil Benzen, aracın yeni üretilen parçalarından havaya sızarak o eşsiz kokuyu ortaya çıkarıyor.

Yeni Arabalar Neden Güzel Kokar?

Bu kimyasalların çıkardığı koku her hafta %20 oranında bozunuyor ve belirli bir süre sonra tamamen kayboluyor. O kokuyu seven bizler için kötü bir şey gibi gözükse de aslında bu iyi bir şey. Çünkü bu kimyasallara uzun süre maruz kalmak bizlere zarar verebilir. Yeni üretim yapan araç üreticileri bu kokudan kurtulmaya en azından azaltmaya çalışıyorlar. Çünkü kokunun az olması, aracın üretimi esnasında kullanılan kimyasalların o kadar az kullandığını ifade ediyor. Her ne kadar yeni araba kokusunu sevsek te, bir gün bu koku tamamen ortadan kaybolacak.

Kaynak = Evrim Ağacı

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022