Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaEğitimYKS'de Durum Vahim!

YKS’de Durum Vahim!

Yükseköğretim Kurumlar Sınavı sonuçları bugün Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından açıklandı. Sonuçların açıklanmasından sonra ÖSYM sınav sonucuna ait istatistiklerini de paylaştı. Paylaşılan istatistikler oldukça üzücüydü. İşte haberimizin detayları…

YKS’de Durum Vahim!

9 Ağustos’a açıklanması beklenene 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçları bugün herkesin beklemediği bir anda sabah saatlerinde açıklandı. Açıklanan sonuçların şaşkınlığını üzerinden atamayan adaylar birde puanlarını görünce oldukça şaşırdı. Sınav sonrası bir çok öğrenci ile sohbet etme fırsatı bulduğumuzu söylemiştik. Ve hepsi de sınavın diğer senelere göre çok daha zor olduğunu söylemişti.

ÖSYM yaklaşık 3 senedir kolay – orta seviyede sorular hazırlıyor ve öğrencilere sunuyor. Bu sene pandemiden dolayı yüz yüze eğitim doğru düzgün yapılamadığı için yine aynı zorlukta hatta biraz daha az zor bir sınav beklenirken ÖSYM zor bir sınavla 2021 YKS’yi gerçekleştirdi. Bu zor sınavın bilançosu da öğrenciler için kötü oldu.

İşte Sınavın İstatistikleri

2021 Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nın paylaşılan istatistiklere baktığımız zaman 3 öğrencinden 1’nin barajı geçemediğini gördük. Bu korkunç bir rakam. TYT sınavına katılan öğrencilerin yaklaşık %32’si 150 barajını aşamadı ve maalesef tercih hakkı kazanamadı. AYT’de sayısalda adayların %43’ü, sözelde %60’ı, eşit ağırlıkta %48’i ve dilde %81’i 180 ve üzeri puan alarak barajı geçti ve tercih yapmaya hak kazandı. Birincilere gelecek olursak eğer, Temel Yeterlilik Testi olan TYT’de 2 birincimiz var. Alan Yeterlilik Testi olan AYT’de ise her branştan birer 1. çıktı. Umarız seneye çok daha fazla birincinin çıktığı bir sınav olur.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022