Pazartesi, Haziran 17, 2024
Ana SayfaEğitim30 Ağustos'ta Ne Oldu?

30 Ağustos’ta Ne Oldu?

30 Ağustos’ta ne oldu? 30 Ağustos Zafer Bayramı…  Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı o büyük zafer günü. 30 Ağustos neden önemli? Biz neden her sene 30 Ağustosu Zafer Bayramı olarak kutluyoruz? 30 Ağustos günü ne oldu? 30 Ağustos’ta ne oldu? İşte o şanlı zaferimizin olduğu gün.

30 Ağustos’ta Ne Oldu?

30 Ağustos’ta ne oldu? Osmanlı devleti Mondros Ateşkes Anlaşması sonrası tamamen yok olmaya mahkum bırakılmıştı. Ta ki 30 Ağustos gününe kadar. Düşmanlar vatanımızın dört bir yanını işgal etmeye başlamıştı. İtilaf donanmaları İstanbul’a, Fransızlar Adana’ya, İngilizler Urfa, Maraş, Samsun ve Merzifon’a, İtalyanlar Antalya ve Anadolu’nun güneybatısına yerleşmişti. ”Geldikleri Gibi Giderler” Mustafa Kemal Atatürk

Tarihler 15 Mayıs’ı 1919’u gösterirken Yunanlılar İzmir’e çıkartma yapmışlardı. Düşmanlar gün geçtikçe vatanımızı bölmeye ve işgal etmeye devam ediyordu. Fakat bilmedikleri bir şey vardı. Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları… Bu çıkarmanın sonunda itilaf devletleri güle oynaya bu vatanı işgal edebileceklerini düşünüyordu. Fakat söz söylendi; ”Çanakkale Geçilmez!”

30 Ağustos'ta Ne Oldu?

30 Ağustos'ta Ne Oldu?

Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde ordular, yıllardır savunma ve parçalanma döneminde olan milletimizi artık saldırıya geçirmeye hazırdı. 26 Ağustos günü büyük Taarruz başladı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde şafakta başlayan harekatla Türk orduları işgalci devletlerin üzerinden tepeleri bir bir geri aldı. ”Ben Size Yaşamayı Değil Ölmeyi Emrediyorum!” Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK.

30 Ağustos günü işgalci kuvvetler bir bir kaçmaya başlamıştı. Daha sonra Mustafa Kemal Atatürk ”Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz, ileri!” cümlesini kullandığı ve bizimde hafızalarımızdan çıkmayan subay ve askerler için o yazıyı paylaşmıştı. 9 Eylül’e kadar süren harekatlarla Yunan Ordusu İzmir Denizi’ne döküldü ve Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları büyük bir zafere imza attı.

Başta Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere şehit olan bütün Mehmetçiklerimize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz..

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022