Cuma, Şubat 23, 2024
Ana SayfaEğitimBiontech Mi Yoksa Sinovac Mı?

Biontech Mi Yoksa Sinovac Mı?

Kovid-19 hayatımıza girdiği günden beri hayatlarımız eskisi gibi olmadı. Kısa bir sürede eski normal hayatımıza kavuşmak içinde aşı vurulmamız ve kovid-19’un önüne geçmemiz gerekiyor. Ülkemizde iki tip aşı bulunuyor. Birincisi Alman aşısı olan Biontech ikincisi ise Çin Aşısı olan Sinovac. Peki hangi daha güvenilir ve hangisini vurulmamız daha doğru olur? Bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Biontech Mi Yoksa Sinovac Mı?

Ülkemizde aşı randevusu alınırken Biontech mi yoksa Sinovac mı diye size iki seçenek sunuluyor. Bizlerde hangisinin daha iyi olduğunu ve hangisini vurulmamız gerektiğini soruyoruz. Aslında bu sorulara cevap vermek oldukça zor. Çünkü şuan ikisi de tüm dünyada kullanılan güçlü aşılar. Bugün sizlere bunları teker teker ve farklı konu başlıkları altında anlatmak istiyoruz.

Biontech Ne Kadar Etkili

Yapılan faz-3 çalışmalarında ve uzmanların raporlarında belirttiği üzere Biontech aşısının kovid-19 virüsüne karşı %95 koruma sağladığı kanıtlandı.

Sinovac Ne Kadar Etkili

Sinovac için yapılan çalışmalar ise tek bir ülkede yapılmış olsa da ülkelerin verdiği raporlar ve istatistiğe göre; Endonezya’nın yaptığı çalışmalar ve yayınladığı raporlar doğrultusunda Sinovac %65 koruma sağlamıştır. Fakat şöyle bir durum da mevcut, Endonezya’nın yaptığı çalışma sadece 1600 kişiyi kapsadığı için net olarak bir sonuca varmamızı zorlaştırıyor. Daha sonra Brezilya’ da Sinovac için testler yaptı ve rapor yayınladı. Brezilya’nın yayınladığı raporda orta – ağır enfeksiyonu önlemede aşının etkisi %78 olarak ifade edildi. Fakat burada da şöyle bir durum oluyor. Bu grubun için hafif enfeksiyonlu hastalarına kattıkları zaman yani, hafif, orta ve ağır enfeksiyonlu hastalarda önlemede aşının etkisinin %50 civarında olduğu belirtiliyor. Fakat Brezilya’nın çalışmalarına ek olarak ve en önemli veri diyebileceğim bir rapor daha yayınlandı. Buda Sinovac aşısının hastaneye yatışları önlemede %100 oranda başarılı göründüğü açıklandı. Yani bu aşı hastalığı ağır bir şekilde geçirmemizi önlüyor. Faz-3 çalışmaları için Türkiye’ de bir komisyon kuruldu ve Hacettepe Üniversitesi bu komisyona öncülük etti. Hacettepe Üniversitesi’nin yayınladığı rapora göre de ülkemizde Sinovac aşısının etkisi %83.5 olarak ifade edildi.

Biontech Mutasyonlu Virüs Karşısındaki Ne Kadar Etkili

Bu konuyla ilgilide ilk çalışma İsrail’de gerçekleştirildi. Öncelikle şunu söyleyelim İsrail nüfusunun şuanda %50 si aşı vuruldu. Öncelikle bu soruya net olarak bir cevap alamayacak olsak ta yapılan çalışmanın bizlere ciddi bir fikir sunduğunu söylemeliyiz. İsrail’in yayınladığı rapora göre Biontech aşısı %90’nın üzerinde bir koruyuculuğu görünüyor. İlk dozu vurulan hastaların, hastalığa karşı %46, iki dozu da vurduran hastalarda ise %92 koruma sağladığı kanıtlanmış. Burada mutasyonlu virüse karşı etkisini alamadık diyorsanız, ek olarak şöyle bir parantez açalım. Burada ki hastaların %80’ninde İngiltere’den gelen mutasyonlu virüs bulunduğu açıklandı. Ama şunu da notlarımıza eklemekte fayda var. Tam ve yeterli olacak şekilde bir bilimsel açıklama yok.

Sinovac Mutasyonlu Virüs Karşısındaki Ne Kadar Etkili

Bu konuda için Brezilya bu konuyla bir araştırma yaptı ve bunu paylaştı. İngiltere varyantı ve Güney Afrika varyantı üzerinde Sinovac aşısının iyi derecede etkili olduğu ifade edildi. Ama şu açıklamaya da şöyle bir parantez eklediler. Bu yapılan çalışmalar içinde Brezilya varyantı için bir veri olmadığını eklediler. Sayısal veriler olmasa da bu yapılan araştırma ve açıklamalara göre Sinovac aşısının mutasyonlu virüse karşı bir etkisi olduğunu söyleyebiliyoruz.

Biontech Yan Etkileri Nelerdir?

Biontech’te genel olarak alerjik yan etkiler gözükebiliyor. Biontech aşısı mRNA aşısı olduğu için Biontech ve bu tür mRNA aşıları için en sık görülen yan etkileri alerjik reaksiyonlar oluyor. Tabi bunu bu şekilde söylediğimiz zaman herkeste böyle bir yan etki olacak gibisinden algılanmasın. Çünkü bu oran şuana kadar Biontech aşırı vurulan hastaların sadece %2’sinde gözüktü. Tüm mRNA aşılarında alerji oranı %2.2, anafilaksi oranı %0.025. (Anafilaksi = Hayati tehdit eden alerjik tepki.) Anafilaksi geçiren kişilerin %30’unda daha önce geçirilmiş anafilaksi %60’ında ise alerji hikayesi var. Kısacası mRNA aşısı olacaksanız eğer, alerjiniz olup olmadığını düşünün. Norveç’ten yan etkileriyle ilgili önemli ve bir ciddi açıklama gelmişti. Yapılan aşılanma sonrası 23 kişinin vefat ettiğini söylemişlerdi. Fakat bu vefat eden 23 kişinin 23’ünde çok zayıf ve genel durumu kötü olan hastalar olduğu belirtildi. Ama vefat eden 23 kişinin aşından dolayı mı yoksa başka bir neden dolay mı vefa ettiği tam olarak kesinleşmedi. Amerika’da yapılan çalışmalarda ise 20 kişide kanın pıhtılaşmasını engelleyen bir durum söz konusu oldu. Genel olarak baktığımız zaman yüz binlerce insana uygulanan bu aşıda 20 yada 23 dediğimiz sayılar oldukça küçük sayılar.

Sinovac Yan Etkileri Nelerdir?

Sinovac içinde şunu söylemeliyiz. Faz-1 ve faz-2 çalışmalarında Sinovac aşısının hiçbir yan etkisi olmadığı görülmüştür. Ülkemizde Hacettepe Üniversitesi’nin yaptığı açıklamada ise Sinovac aşısını yaptıran bireylerde %10 a yakın yorgunluk, %8’e yakın baş ağrısı, %4’e yakın kas ağrısı, %3’e yakın ateş %3′ yakında titreme görülmüştür. Filistin’de yapılan çalışma ve açıklamaya göre de Sinovac aşısının ciddi bir yan etkisi olmadığı ifade edilmiştir.

Bugün sizlere bu iki aşı konusunda bilgiler verdik. Bu iki aşıdan size uygun olanı hangisi ise seçip aşınızı olabilirsiniz. Sağlıkla kalın.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022