Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana SayfaYaşamYatmadan Önce Kahve veya Çay İçilir mi?

Yatmadan Önce Kahve veya Çay İçilir mi?

Bizim toplumumuzda akşam balkonda oturup çay ve kahve içmek en büyük keyiflerimizdendir. Peki akşam yatmadan önce kahve veya çay içmenin vücudumuz için bir zararı var mı? Uykumuzu kaçırıp uyku kalitemizi etkileri mi? İşte yazımızın detayları…

Yatmadan Önce Kahve veya Çay İçilir mi?

Akşam olduğu zaman en büyük keyiflerimizden biri çay yada kahve içmek. Peki uyumamıza yakın bu tür şeylerin bizim için zararı var mı? Öncelikle şunu söyleyelim eğer akşam saatlerinde çay yada kahve içip gece uyuyan biriyseniz çay yada kahve içip içmemenizin size olumlu yada olumsuz bir etkisi olmaz. Yapılan araştırmaya göre yatmadan yaklaşık 4 saat öncesinde içilen çay yada kahvenin uyku üzerinden herhangi bir olumsuz yada olumlu etkisi olmadığı kanıtlanmıştır. Ama eğer uyumadan hemen önce çay yada kahve içiyorsanız orada bir durmanız gerekiyor. Çünkü uyumadan önce özellikle çay içiyorsanız bunun size birden çok zararı olabilir.

 Bunların başında çarpıntı geliyor. Ben gencim bana bir şey olmaz demeyin. Çünkü yaş fark etmeksizin uyumadan önce içilen çayda çarpıntı yapma ihtimali oldukça fazla. Diğer sorunlar olarak sinir bozukluğu, mide bulantısı ve uykusuzluğa sebep olabiliyor. Eğer kilolu bir bireyseniz ise çıkabilecek sorunlar daha fazla artıyor. Kilolu, kalp hastası, mide veya karaciğer rahatsızlığı olan insanlarda böbreklerinde taş ve kum olma riskini yükseltiyor. Herkes gibi bizlerde çay seviyoruz. Fakat gün içinde 2 fincanı geçmeyecek kadar içiyoruz. Unutmayın bu hayatta her şeyin fazlası zarardır.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022