Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaBiyografiCem Karaca Kimdir? Ne Yapmıştır?

Cem Karaca Kimdir? Ne Yapmıştır?

Cem Karaca Kimdir? Ne Yapmıştır? Cem Karaca’nın hayatı.

Cem Karaca Kimdir? Ne Yapmıştır?

Muhtar Cem Karaca, 5 Nisan 1945 yılında İstanbul’da doğdu. Annesi Türk tiyatrosunun ünlü isimlerinden Toto Karaca, babası ise Mehmet Karacaydı. İkisi de başarılarını kanıtlamış, aranan, sevilen iki tiyatro sanatçısıydı. Cem Karaca, bu yüzden sahnelerin tozunu yutarak büyüdü. Robert Koleji’ne kayıt oldu. Sanatçı bir ailenin ferdi olduğu halde aklında sanatla uğraşmak yoktu. Büyüyünce ne olacaksın sorusuna ya doktor olacağım derdi ya mühendis. Lakin Cem Karaca ergenlik yaşlarına geldiğinde genlerindeki sanat aşkı giderek alevlenmeye başladı.17 yaşına geldiğinde Beyoğlu Spor Kulübü’nde o zamanki adıyla çay denilen bir partide arkadaşlarının ısrarıyla sahneye çıktı. Lise Yıllarında arkadaşlarıyla dinamitler adlı bir grup kurdu1965 yılında jaguarlarla çalışmaya başladı General Çöpçatan, Zoraki Diktatör gibi tiyatro oyunlarında oynadı.

Aynı yıl ilk evliliğini tiyatro oyuncusu Semra Özgür ile yaptı. Nikah defterine imzayı attıktan sadece üç gün sonra asker olarak Antakya’ya gitti. Artık 121. Jandarma er eğitiminin bir eriydi. Askerde bir ses duydu bu ses bir askerin çaldığı sazın sesiydi. Sazın ritmi onu kendinden geçirdi. Rockn Roll’da bulamadığı özünü bulmuş, kararını vermişti. İstanbul’a döndüğünde şarkılarını artık Türkçe söyleyecek ve derdini türkülerle anlatacaktı.1967 yılında askerliğini bitirip İstanbul’a döndüğünde yolu Mehmet Soyarslan’ın kurduğu Apaşlar grubu ile kesti. Sonunda su çatlağını bulmuş, ülkenin en iyi gruplarından biri ortaya çıkmıştı. Apaşlar grubunun ünü arttıkça turnelerde ardı ardına gelmeye başladı. Anadolu’nun hemen hemen her yerine gittiler. Almanya’da kaydını yaptıkları Resimdeki Gözyaşları isimli besteleriyle büyük yankı uyandırdı Grup 1970 yılında Bu Son Olsun/ Felek Beni plağını çıkardı ve ardından dağıldı. Grubun dağılmasından sonra Cem Karaca , Apaşlar grubunun baş gitaristi Seyhan Karabay ile Kardaşlar grubunu kurdu. 1970 yılının kasım ayında Kardaşlar grubu Dadaloğlu/ Kalender 45’liğini çıkardı. Cem Karaca, 1972 yılına bambaşka bir grupla merhaba dedi. Cem Karaca Anadolu rock en güçlü temsilcilerinden olan, Moğollar ile iki sene çalıştı.

Bu iki sene içinde bugün bile dilden dile dolaşan Namus Belası şarkısına imza attılar.1990 yılında Altın Güvercin yarışmasında en iyi şarkı ödülünü aldı.93 yılından sonra aktif müziğe bir süre ara verdi. 1994’te -TRT yayınlanan Rap Rap programını sundu. 1997 yılında 5 senelik aradan sonra albüm çalışmalarına geri döndü. Ve Ağır Roman filmi için Resimdeki Gözyaşları’nı bir kez daha kaydetti.1999’da Cahit Berkay, Ahmet Güvenç’in desteğiyle Bindik Bir Alamete isimli albümünü çıkardı. 2000 yılında Kahpe Bizans filminin şarkılarını seslendirdi ve filmde kısa bir rol oynadı. Daha sonrasında açık hava konserleri vermeye ve barlarda çıkmaya başladı. Öyle ki ölümünden on gün önce yine sahnedeydi.28 Şubat 2004 yılında büyük sanatçı Cem Karaca hayata gözlerini yumdu.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022