Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaYaşamMısırda Kediler Neden Kutsaldır?

Mısırda Kediler Neden Kutsaldır?

Mısırda kediler neden kutsaldır? Hiç düşündünüz mü Mısırda kediler her zaman kutsaldır ve çoğu zaman taşların üzerine çizilen resimler kedi resmi olmuştur. Sizce bunun sebebi ne? Kediler neden Mısır için kutsaldır?

Mısırda Kediler Neden Kutsaldır?

Mısırda Kediler Neden Kutsaldır? Mısır için en önemli şeylerin başında temel gıda olan buğdayın korunması geliyordu. Tüm yaşam buğday ekimine göre düzenlenmişti. Aslında Eski Mısır’ın diğer kültürlere oranla daha gelişmiş bir kültür olmasında da buğday ekimi önemli bir yer tutuyordu. Gökyüzü hareketlerinin izlenmesinin, izlenmesinin, iklim değişiklilerinin kaydedilmesinin, Nil’in hareketlerinin gözlemlenmesinin altında hep aynı kaygı yatıyordu: Ekim ve hasat dönemlerinin sorunsuz atlatılması. İşte bu noktada fare düşmanı kedilerin Eski Mısırlılara inanılmaz yardımları oldu. Din ve doğanın iç içe geçtiği Eski Mısır’da kediler kısa zamanda Tanrı konumuna ulaştılar ve bu onlara büyük bir koruma ve saygı kazandırdı.

Kediler, Tanrı konumunu kazandıktan sonra kısa zamanda günlük yaşamın da bir parçası oldular. Birçok aile özellikle de kız çocuklarına kedi çağırma nidası olan Mit, Miut seslerini isim olarak koydu. Kadınlar makyajlarını yaparken yüzlerini kedilere benzetmeye çalıştı. Evlerde kedi başı heykelleri evi kötülüklerden koruyan dinsel motifler olarak saygı görüyordu. Öyle ki eğer bir aile kedisini kaybederse büyük bir yasa giriyor ve yasta olduklarını anlatmak için de bütün aile üyeleri kaşlarını kesiyorlardı. Ölü kedi ise kent tapınağını törenle gömülüyordu. Böylesine değerli bir varlıktan sonsuza dek yarı kalmayı kabul edemeyen Eski Mısırlılar, ölü kedilerini de reenkarnasyon kültürüne dahil etmişlerdi. Kısa bir süre sonra ölü kedilerinin tekrar dünyaya geri döneceğine inanılıyordu.

Mısırda Kediler Neden Kutsaldır?

Çok tanrılı dinleri olan Eski Mısırlıların kedi tanrı kültürü daha çok Nil Deltası’nda yaygındı. Nil Deltası boyunca kedi tanrıları için tapınaklar yapılmıştı. Kediler birçok tapınağın, birçok piramidin duvarlarında kutsal varlık olarak resmediliyordu. Bunların başında da Mafdet isimli bir yılanı pençesiyle öldüren bir kedi tanrı motifi gelmekteydi.

Gerçekten de kediler Eski Mısır’ı simgeleyen varlıklar olmuştu. Doğal olarak komşuları bu özel yaratığın varlığından ve Eski Mısır’ında ve korunmaları şarttı. Kedilerin Eski Mısır dışına çıkarılması yasaklandı. Fakat işgüzar Yunanlı tacirler kedileri çalarak Akdeniz Bölgesine yayılmalarını sağladılar. Eski Mısırlıların diğer komşusu olan Persliler ise Eski Mısır’ın kedilere verdiği önemi kendi çıkarı uğruna kullanmaktan gecikmedi. Öyle ki, Persliler tarafından kuşatılan bir Eski Mısır kenti teslim olmakta direnince, Persliler Eski Mısırlıları kent duvarlarının üzerine canlı kediler fırlatmakla tehdit ettiler. Kedilere olan dinsel saygılarından dolayı kent halkı bu kutsal varlığın incitilmesindense teslim olmayı seçti.

Roma İmparatorluğu’nun gölgesi altıda kalan Eski Mısır’ın kültürü de zamanla unutulmaya başlandı. Artık Roma her şeyin üzerindeydi. Aslında Mezopotamya’dan Eski Yunan’a oradan da Roma’ya ihraç edilmiş dinsel motifler Eski Mısır tanrılarını da Nil’in derinliklerine doğru itti. Bronz kedi tanrıçalar yerlerini mermer tanrı-insan heykellerine bıraktı. Kedilere olan saygı yıpranırken bir zamana damgasını vuran Bast ve Sakhmet, sadece ören yerlerinde duvar resimlerinde rastlanan motifler olarak kaldı.

Kaynak = Hiç Merak Ettiniz mi?

Not: Yazılarımızda kaynak belirtildiği halde telif ihlali olduğunu düşünüyorsanız, ulaşım kısmımızdaki mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022