Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaTarihDeniz Kızları Efsanesi Doğru mu?

Deniz Kızları Efsanesi Doğru mu?

Deniz kızları efsanesi doğru mu? Denizkızları yüzyıllardır dile gelen bir söylenti halinde. Geçmişten günümüze kadar uzanan bu söylenti denizcilerin çıkardığı bir efsane olarak görülüyor. Fakat bu öylen bir efsane ki, denizkızlarını gördüğünü iddia eden birçok denizci var. Sadece görmekte değil, denizkızlarını avladıklarını iddia edenlerde var. Denizkızlarının efsanesine ve denizkızlarının avlandığına dair söylentilere inan birçok kişi var. Sizde onlardan biri misiniz?

Deniz Kızları Efsanesi Doğru mu?

Deniz Kızları

Denizkızları, gövdelerinin alt tarafının balık, gövdelerinin yukarında kalan kısmının bir insan olduğu söylenen ve bunu birçok yere bu şekilde resmedildiğini gördüğümüz efsanevi bir yaratık. Yüzyıllardır süre gelen söylentiler ve dedikodular tam olarak resimlerde gördüğümüz bir canlının yaşadığını söylüyor. Filmlere konu olmaya kadar giden bu efsanevi canlı, sadece çocukların inandığı değil, yetişkinlerinde zihinlerine kalıcı yer edinmiş bir olgu.

Deniz Kızı Efsaneleri Nasıl Başladı?

Denizkızı figürü birçok kültürün içine işlenmiş durumda. Neredeyse her kültürde bilenen bu efsanevi yaratığın hikayesi çok eskilere dayanıyor. İlk çıkan denizkızları dedikodularına bakıldığı zaman, birçoğunun denizcilerin çok fazla içki içip hayali olarak anlattığı uydurma hikaye olarak görülüyor. Hatta hayalin dışına çıkıp onları avladıklarını iddia eden denizciler bile ortaya çıktı. Bu kavram ilk olarak mitolojisinde birçok tanrıya ve yaratığa yer veren Yunan mitolojisinden çıktığı biliniyor.

Yunan mitolojisinde denizkızları sirenler (İngilizcesi de siren) olarak geçer. Yunan sirenleri insan başlı kuşlar olduğuna inanılıyorlardı. Sonraki dönemde bu Yunan sirenlerinin balık olarak tasvir edilmesi denizkızlarının başlangıcı oldu. Bu garip yaratıklar denizkızlarının oluşumunda Yunan sirenlerin alt yapı hazırladığı düşünülüyor.

Orta Çağda Yunan sirenlerinin balığa benzer yapısı popüler olmasına neden oldu. Zamanla sirenler ve denizkızları algısı birleşti ve Yunan mitolojisindeki sirenlerin, denizkızları olduğu düşünülmeye başladı. Sonrasında Orta çağa hayvan kitaplarında da bol bol denizkızlarından bahsedilmeye başlandı.

Denizlerde Yaşanan Gizemli Olayların Arkasında Denizkızları Olduğu Düşünüldü

Denizkızları söylentilerinin başladığı dönemlerde, denizlere olan fırtınaların, gemi enkazlarının ve boğulan insanların denizkızlarının yaptığı düşünülüyordu. O dönemde denizlerde oluşan olumsuz olayların hepsi denizkızları ile ilişkilendiriliyordu.

Deniz Kızları Efsanesi Doğru mu?

Denizkızlarının Özellikleri

Denizkızlarının kökenin Yunan mitolojisindeki sirenlerden geldiğini söylemiştik. Bu mitolojideki efsanevi figürler, Charybdis ve Scylla’dır. Bu efsanevi figürler sirenlerle birlikte yaşamışlar ve en az bir tanesinin dişi olduğu düşünülmektedir ve bu efsanevi figürlerin balığa benzer özellikle taşıdığı bilinmektedir.

 Bununlar birlikte denizkızlarının benzediği sirenlerin baştan çıkarıcı özelliklere sahip oldukları ve aynı zamanda Scylla’nın denizcilerin gemlerini yok eden bir yaratık olduğu biliniyordu. Scylla, iki kuyruğu olan denizkızına benzer bir yaratık olduğu vurgulanmıştı.

Scylla ve Charybdis dışında, dişi olarak Oceanids ve naiadlar olarak bilinen efsanevi tanrılar ve su perileri deniz kızı hikayelerine ilham vermiş olabilir. Bu yaratıklar balık kuyrukları olmamasına rağmen denizkızları ile birçok benzer özelliği taşıyor. Bu yüzden, su perileri ve neidler deniz kızlarıyla ilgili hikayelerin ardındaki etkenlerden biri olarak görünüyor.

Bu hikayelerin ortaya çıkmasındaki büyük bir diğer etken ise Yunan tanrılarıdır. Yunan mitolojisinde bulunan Triton’un bacakları yoktu. Bu bacaklar yerine iki balık kuyruğu bulunuyordu. Parşömenlere göre Deniz Tanrısı Olan Glaucus’da bir balık kuyruğuna ve kollar yerine yüzgeçlere sahip olarak çizildi.

Günümüzde Denizkızı Efsaneleri

Denizkızlarıyla ilgili her ne kadar geçmişte hikayeler ve efsaneler anlatılmış olsa da, günümüzde halen denizkızlarını gördüğünü iddia eden denizciler bulunuyor. Denizciler okyanusların ıssız yerlerinde suda kuyruklu insanlar gördükleri hakkında dedikodular konuşuyor. Bu hikayelerden en gerçekçi olanlar bir tanesi de Banff’sın Deniz Adamı hikayesi ve sergilenen mumyasıdır.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022