Pazartesi, Haziran 17, 2024
Ana SayfaTarihPhiladelphia Projesi Gerçekten Oldu mu?

Philadelphia Projesi Gerçekten Oldu mu?

Philadelphia projesi gerçekten oldu mu? Philadelphia projesi hakkında geçmişten günümüze birçok hikaye var. Bazı kaynaklar bu projenin gerçek olduğunu bazı kaynaklar ise bir hayalperest tarafından uydurulduğunu söylüyor. Bu proje gerçek veya gerçek dışı olabilir fakat şunu kesinlikle söyleyebiliriz ki sıra dışı bir proje!

Philadelphia Projesi Gerçekten Oldu mu?

Bilim insanları bu zaman kadar birçok proje ve deney yaptı. Bunların bazıları biz insanların yararına sonuç verse de, bazıları ise oldukça kötü bir şekilde sonuçlandı. Philadelphia deneyi kötü bir şekilde sonuçlanan deneylerden bir tanesi.

Philadelphia Projesinin Amacı Neydi?

Deyin asıl adı “Project Rainbow” olsa da deney Philadelphia Deniz Üssünde yapıldığı için adını yapıldığı yerden aldı.  1930’lu yıllarda Amerikan Hükümeti gemilerin radarlarda gözükmemesini istiyordu. Bu yüzden Amerika bilim insanlarından bu konuyla ilgili bir proje tasarlamalarını istedi. Bu projenin en büyük sebebi Amerika’nın Almanlara karşı üstünlük kurma isteğiydi.

Philadelphia Projesi Gerçekten Oldu mu?

Philadelphia Projesini Hangi Bilim İnsanları Yaptı?

Amerikan hükümeti Nikola Tesla ile anlaştı ve bu konuda çalışmalar başlandı. Nikola Tesla 3 yıl sonra insansız bir gemiyi gözden kaybetmeyi başardı. Hükümetin bu deneyli insanlarla yapma ısrarı üzerine Nikola Tesla bu deneyin insanlar ile yapıldığı zaman sonuçlarının kötü olacağını bu yüzden yapılmaması gerektiğini savundu. Bu düşünce ayrılığı yüzünden Nikola Tesla projeden ayrıldı. Teoriye göre sonrasında projeyi Dr. Johnvon Neumann ve Albert Einstain devir aldı. Einstain birleşik alan teorisi üzerinde çalışmalar yapıyordu. Bu teori üzerinde çalışırken fark ettiği bir şey oldu. Bu alan teorinin bir bölümünde büyük bir elektrik jeneratörünün belli açılarda sabitlenen enerji akımı ile ışığı bir nesneni etrafında bükebilmeye olanak sağlıyordu. (Bu şu anlama geliyor. Bir cismin etrafındaki ışığı bükebilirseniz o cismi görünmez yaparsınız.)

Deney Ne Zaman Yapıldı?

Philadelphia Deneyi 22 Temmuz 1943 yılında Philadelphia Deniz Üssünde ilk insanlı deneyi yapıldı. Deney için seçilen gemi ise USS Eldridge adında bir destroyer seçildi. Sonrasında gemiye elektro manyetik alan oluşturması için jeneratörler bağlandı ve donanım kuruldu. Deney sırasında gemide mürettebat vardı. Philadelphia Deneyi 28 Ekim 1943 yılında Philadelphia Deniz Üssünde ikinci kez insanlı deney yapıldı.

Philadelphia Deneyi Nasıl Yapıldı?

Deney için önce geminin altına yerleştirilen jeneratörler çalıştırıldı. Elektromanyetik jeneratörlerin çalışmasıyla birlikte geminin etrafını yeşil bir duman kapladı. Birkaç dakika sonra bu duman geminin her tarafını sardı ve gemi ortadan kayboldu. Deneyin amacı geminin sadece radarda gözükmemesini sağlamakken, bilim adamları gemiyi tamamen kaybolmasını sağlamıştı. Gemi radarda ve diğer cihazlarda görünmez hale gelmişti. Yaklaşık 15 dakika sonra geminin etrafını saran yeşil duman tekrar göründü ve bununla birlikte USS ELdridge’de gözüktü. Her şey yolundaymış gibi gözükse de aslında öyle değildi. Gemiye birçok telsiz çağrısı yapıldı fakat hiçbirine cevap verilmedi. Bunun üzerine gemiyi kontrol eden kişilerin gördükleri şey, gemindeki mürettebatın sinir krizi geçirdiğini bazılarının ise hafıza kaybı yaşadığını görmüşlerdir.

Philadelphia Projesi Gerçekten Oldu mu?

Philadelphia Deneyi 2. Kez Yapıldı

1.deneyin ardından alınan başarısız sonuç üzerine Amerika, USS Elridge’de değişiklikler yaptı ve bununa birlikte yeni mürettebat görevlendirdi. Tarihler 28 Ekim 1943’ü gösteriyordu. Bu sefer deneyin amacın sadece geminin radarda gözükmemesiydi. Geminin elektromanyetik jeneratörleri çalıştırdı ve etrafında manyetik alanın oluşması sağlandı. Bu sefer gemi tamamen kaybolmamıştı fakat gemiyi görmekte oldukça zordu. Bilim insanları her şeyin yolunda gittiğini düşünürken gemiden büyük bir mavi ışık patlaması görüldü ve gemi tamamen ortadan kayboldu. Bilim insanlar problemin çok büyük olacağını düşünüp ana jeneratörlerin güçlerinin kesilmesi gerektiğini söyledi. Jeneratörler kapandıktan sonra yine yeşil bir duman gözüktü ve bununla birlikte gemi tekrardan gözüktü. Fakat bu sefer durum çok daha farklıydı. Mürettebattan bazıları gemide koştururken bazıları da gemini eriyen kısımlarıyla iç içe olup ölmüştü. Yaşayan mürettebat ise zaman zaman görünmez oluyorlardı.

USS Eldridge Nereye Gitmişti?

Deneyden sona bilim insanları geminin kaybolduktan sonra nereye gittiğini araştırmaya başladılar. Birkaç gün sonra ise geminin nereye gitti tespit edildi. Gemi 640 kilometre uzaklıktaki Norforlk Limanında ortaya çıkmış ve kısa bir süre sonra orada bulunmuştu. Sonrasında ise jeneratörlerin kapatılmasıyla eski yerine dönmüştü.

Philadelphia Projesi Gerçekten Oldu mu?

Gemi Neden 640 Kilometre Uzaklığa Işınlandı?
Bu konu Albert Einstain’ın zaman hakkındaki teoriyle açıklandı. Einstain’e göre zaman sadece akıp giden bir nesne değildir. Yaşadıklarımız bir yerlerde kayıt olur ve bekler. USS Eldridge’nin Norforlk Limanında gözükmesinin sebebi bu teoriden kaynaklanır. Manyetik alanın oluşum esnasında zaman ve boyut kırılması yaşanmış ve molekül transferi gerçekleşmişti. Bu transfer geminin geçmişte bulunduğu bire yere doğru olması gerekirdi. Öylede oldu. Gemini geçmişte öyle olması, geminin oraya ışınlamasına sebep oldu.

Philadelphia Deneyinden Sonra Ne Oldu?

28 Ekim 1943 yılında ikinci kez yapılan Philadelphia Deneyi bir daha yapılmadı. Bununla birlikte Amerika Hükümeti ve Deniz Kuvvetleri böyle deneyin yapılmadığını ve böyle projenin asla olmadığını savundu.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022