Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaEğitimDGS Ek Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

DGS Ek Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

DGS ek tercihi yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Ek tercih yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ek tercihlerinde dikkat edilmesi gereken şeyler? İşte haberimizin detayları…

DGS Ek Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ek tercih günleri dün itibari ile başladı. DGS ek tercihlerinin başladığını Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün Twitter üzerinden yaptığı paylaşım ile açıkladı. 15 Ekim günü başlayan DGS ek tercih günleri 21 Ekim günü sona erecek.

Normal tercihlerin ardından, tercih yapıp herhangi bir bölüme yerleşemeyen veya hiç tercih yapmayan adaylara ek tercih hakkı sunuluyor. Normal tercih günlerinde tercih yapıp herhangi bir bölüme yerleştirilen aday ise ek tercih yapamıyor. Ek tercihler büyük önem taşıyor çünkü sınırlı sayıda bölüm ve kontenjanlar dahil ediliyor.

DGS tercihlerinde üniversiteler az kontenjan açıyorlar. Genel olarak bu sayılar 5 ile 20 arasında örgüne göre değişiklik gösterebiliyor. Kontenjanın bu kadar az olduğu zamanlarda ek tercih günlerinde bu sayı 1’e kadar düşebiliyor. Durum böyle olduğu için tercih yaparken puanınızın yettiği yerleri yazmanız yapacağınız mantıklı bir karar alır.

Normal tercih dönemlerinde tercih yaparken puanınızın üstünde bölümler ve okullar yazmanız tavsiye edilir. Kontenjan çok olduğu için bu tür bölümlere yerleşme ihtimali yüksek olabilir. Ek tercih dönemlerinde ise kontenjan sıkıntısı olduğu için, kılavuzda yer alan boş bölümler için puanınıza yakın tercihler yapmanız daha mantıklı olacaktır. Yani DGS puanınız 280 olduğunu farz edersek, 290 dan başlayıp daha sonra 260’larda tercih listenizi yapıp bitebilirsiniz. Böylelikle ek tercih yaparak bir üniversiteye yerleşme ihtimalinizi arttırmış olursunuz.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022