Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaYaşamEllerimiz ve Ayaklarımız Soğukta Neden Daha Çok Acır?

Ellerimiz ve Ayaklarımız Soğukta Neden Daha Çok Acır?

Hepimiz biliyoruz ki, özellikle soğuk kış aylarında elimizi veya ayağımızı bir yere çarptığımız zaman, canımız normal bir günde çarptığımıza göre daha çok yanar. Peki bu neden olur? Neden ellerimiz veya ayaklarımız soğuk olduğundan bir yere çarptığımız zaman canımız daha çok yanar? İşte yazımızın detayları…

Ellerimiz ve Ayaklarımız Soğukta Neden Daha Çok Acır?

Ellerimiz ve Ayaklarımız Soğukta Neden Daha Çok Acır? Hepimiz yıl boyunca elimizi veya ayağımızı bir yere çarpıyoruzdur. Çoğu zaman çarptığımızı hissetmeyecek kadar az acı çekiyoruz. Hatta bazen öyle zamanlar oluyor ki, ciddi bir yaralanma olduğu zaman bile vücut ısımız yüksek olduğu için ‘ Sıcağı sıcağına hissetmemişsindir’ deyip geçiyoruz. Peki neden bu durum soğuk havalarda olmuyor? Ellerimiz ve ayaklarımızı neden soğukta bir yere çarptığımız zaman daha çok canımız yanıyor?

Vücudumuzda sıcaklığa duyarlı olan termoreseptör ve acıya duyarlı olan nosiseptörler bulunur. Havalar çok soğudu zamanlarda acı reseptörleri deaktive oluyor ve bununla birlikte beynimize acı sinyali göndermeye başlıyor. Soğuk havalarda ayak ve ellerimizdeki parmak uçlarımızdaki kan, kalbe ve akciğerlere doğru çekiliyor. Buna bağlı olarak parmak uçlarımızdaki hücreler katılaşıyor.

Durumun böyle olması ellerimizdeki ve ayaklarımızdaki sinirleri daha hassas hale getiriyor. Bunun sonucunda elimizi veya ayağımızı bir yere çarptığımız zaman vücudumuz anlık olarak beyne acı sinyali yolluyor ve buda bizim normalde daha fazla ağrı çekmemize sebep oluyor. Hani herkes kış aylarında ayak serçe parmağını bir sephanın köşesine çarptığı zaman sanki ömründen yıllar gitmiş gibi acı çekiyor. Tam olarak bu kadar ağrı çekmemizin sebebi de bu.

Soğuktan Donan El ve Ayaklarımızı Isıtmazsak Ne Olur?

Parmak uçlarımızda bulunan hücrelerin içinde su vardır. Eğer el ve ayak parmaklarımızdaki hücreler çok fazla soğuğa maruz kalırsa, hücrelerin içinde bulunan su donar. Bu durumu da soğuk yanığı denir. Böyle durumlarda o bölgedeki hissiyatımızı tamamen kaybedip kalıcı bir hasara sebep olabilir. Bu yüzden ellerimizi ve ayaklarımızı uzun süre soğukta tutmamaya özen göstermeliyiz.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022