Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaYaşamFiller Neden Farelerden Korkar?

Filler Neden Farelerden Korkar?

Filler neden farelerden korkar? Çizgi filmlerde ve daha birçok yerde fillerin farelerden korktuğunu görmüşsünüzdür. Koskoca bünyeye sahip bir filin, fareden korkuyor olması sizce de saçma değil mi? Hadi gelin bugün sizlerle garip fakat küçüklüğümüzde çizgi filmlerde bize eğlenceli gelen olayı konuşalım.

Filler Neden Farelerden Korkar?

Filler devasa canlılardır. Karada yaşayan en büyük canlılardan olan filler iri yapılarıyla, hortumlarıyla ve dişleriyle dikkat çekerler. Bu kadar görkemli bir canlının küçücük bir canlı olan fareden korkuyor olması sizce de saçma değil mi? Peki ya bu doğru mu?

Filler koca kütleleriyle altına gelen herhangi bir şeyi çok rahat bir şekilde ezip yok edebilecek güçtelerdir. Fakat yıllardır televizyon karşısında bize gösterilen şey fillerin farelerden korkan bir yapısının olmasıdır. 

Filler Neden Farelerden Korkar?

Bu konu o kadar dikkat çekici ki araştırmalar bu konu hakkında oldukça fazla deney yaptılar. Ormanın kralı dediğimiz Aslanın bile fillerle baş edemediği düşünülünce, filin fareden korkuyor olması oldukça garip bir durum. Ki bu böyle bir şeyde değil. Yapılan araştırmalar ve gözlemler sonucu fillerin aslında farelerden korkmadığı sadece anlık olarak beklemedikleri bir şey ile karşılaştıkları zaman ürktüklerini ortaya koydu.

Filler Neden Farelerden Korkar?

Yani filler bir fare değil de başka bir canlı ile de beklemedikleri bir anda karşılaşırlarsa ürküp ondan kaçabilirler. Bu bizlerin doğasında da olan bir şeydir. Bu yüzden oldukça normaldir. 

Gözlem yapan bir diğer araştırmacılar ise fillerin bekledikleri bir anda karşısına çıkan fareden kaçmadığını gayet normal bir şekilde o an ne yapıyor ise yapmaya devam ettiğini ve hiçbir şekilde fili etkilemediğini gördü.

Küçüklüğümüzden beri bize gösterilen ve izletilen “Filler fareden korkar” algısı bu şekilde kayboldu.

Kaynak= Evrim Ağacı

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022