Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaYaşamYere Düşen Yemek Kaç Sanayide Kirlenir?

Yere Düşen Yemek Kaç Sanayide Kirlenir?

Yere bir yemek düştüğü zaman 5 saniye içinde yerseniz onun kirli olmayacağını ve yenebileceğini birçok yerde duymuşsunuzdur. Peki sizce bu mantıklı mı? Buna etki edebilecek bir çok faktör varken düşen bir yemeğin 5 saniyede ne kadar kirlenebileceğini tahmin edebiliyor musunuz? Hadi gelin sizlerle yere düşen yemek kaç saniyede kirlenir bunu konuşalım.

Yere Düşen Yemek Kaç Sanayide Kirlenir?

Birçok yerde 5 saniye kuralı gibi bir şey okumuş yada izlemişsinizdir. Geçmiş çağlarda yaşayan ve ismini nerdeyse herkesin bildiği Cengizhan’ın yere düşen yiyeceklerin ilk 12 saate içinde yenebileceğini söylemesinden çıkan bir inanıştır bu. İnsanların inandığı ve sebebini tam olarak mantık çerçevesine oturtamadığı bir inanış bu. Yıllardır gelen 5 saniye kuralı sizce ne kadar mantıklı?

Bu konuya farklı açılardan bakmamız gerekiyor. İlk ve en önemlisi ortam. Elinizden bir yiyecek düştüğü zaman eğer hijyen problemi yaşanan bir yerdeyseniz değil 5 saniye, yere düştüğü an o yiyecek kirlenecek ve yenmeyecek duruma gelecektir.

Yere Düşen Yemek Kaç Sanayide Kirlenir?

Bazı bakteriler saniyede yüzlerce kes ürüyebiliyor. 5 saniyede bunun kaç katı ürüyebileceklerini birde siz düşünün. Böyle bir ortamda yere düşen bir yiyeceğin ne kadar kirlenebileceğini hesap edebilirsiniz.

Bakmamız gereken bir diğer açı ise yiyeceğiniz hijyenik bir yere düşmesi ve çok kısa bir süre içinde bunu elinize almanızdır. Bu açıdan da baktığımız zaman yiyeceğiniz çokta kirlenmiş sayılmaz ve yemenize engel herhangi bir durumla karşılaşılmaz. 

Bu tamamen şans ve bulunduğunuz ortam, o ortamda bulunan bakterilerle ilgili bir durum. Bu konuya açıklık getirdiğimize göre yere düşen bir yiyeceğin yenilip yenilememesi tamamen sizin mantığınıza ve görüşünüz kalıyor. İster yiyin, ister de atın. Bu tamamen sizin vereceğiniz bir karar.

Kaynak = Evrim Ağacı

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022